Myślisz, że twoje dziecko ma już wszystko, czego mu trzeba? Od samokołyszącego się łóżeczka po głos matki nagrany na CD? Nie ma jeszcze na pewno plakatu filmowego ze sobą jako gwiazdą filmową.

Taką usługę oferuje teraz amerykańska firma 5StarBaby.com. Za kilkadziesiąt dolarów (od 25 do 120, w zależności od rozmiaru plakatu) możesz zamówić z każdego miejsca na świecie, w różnych wersjach językowych, specjalne obwieszczenie o narodzinach. Po około tygodniu otrzymasz je pocztą. Wtedy możesz rozwiesić je po całym sąsiedztwie, albo choćby powysyłać znajomym i rodzinie. Najpierw jednak dostarczasz zdjęcie dziecka, wybierasz kolory i styl, a nawet film, którego parodię chcesz zrobić (przykładowo "Mała Miss"). Potem zostaje już tylko frajda z bycia producentem tego filmu. Jako obsadę drugoplanową możesz dodać tych, którzy wspierali cię podczas ciąży, dziadków, kuzynów, rodzeństwo "gwiazdy". Pan doktor zostaje reżyserem, a szpital, w którym rodziłaś, to plan zdjęciowy. Cytaty z wypowiedzi "krytyków" także będą na miejscu, jeśli będziesz chciała dodać gratulacje od najbliższych.

Stronę założyli w 1999 roku Jody i Pete, wtedy oczekujący dziecka. Chcieli powiadomić przyjaciół o narodzinach syna Jamesa, ale woleli coś mniej standardowego niż kartę pocztową. Ich pomysł bardzo się spodobał, a że Pete jest grafikiem, postanowili rozwinąć to w nieźle dzisiaj prosperujący interes. Pete mówi, że uwielbia robić ludziom takie upominki. Wie wtedy, że rodzina dziecka ma z tego taką samą przyjemność, jaką on miał z żoną kilkanaście lat temu. Poza tym daje każdemu dziecku unikatową pamiątkę z czasów niemowlęctwa.

Na drugim końcu świata, w Japonii, firma Yosimiya (www.yosimiya.com) oferuje na prezent dla młodych rodziców inny zabawny gadżet. Zaprojektowane na szczęście torebki ryżu mają na sobie zdjęcie noworodka i informację o jego wadze i wzroście. Jakby tego było mało, paczuszki są w kształcie becika z dzieckiem i będą miały dokładną wielkość i wagę dziecka. Prezenty są dostępne w rozmaitych wzorach i kolorach, a zapłacisz za nie tylko 22 euro.

U nas na razie można zamówić kubek ze zdjęciem synka bądź album z uwiecznionymi pierwszymi dniami córki. Nie jest to szczyt fantazji, ale skoro brakuje ci w sklepach nietypowych prezentów dla maluchów i ich rodziców, może sama wpadniesz na coś nowego? A przy okazji rozkręcisz firmę o światowym zasięgu.