Wiek niani

Reklama

Aż 78% rodziców poszukiwało niani, która byłaby w wieku od 31 do 40 lat. Ogłoszenia, w których preferowany wiek opiekunki mieścił się w przedziale 18-30 lat, stanowiły 12%. Rzadziej decydowano się na nianie w wieku 41-50 lat (7%), 51-60 (2%) oraz powyżej 60 lat (1%).

Sugeruje to, że opiekunkom w odpowiednim przedziale wieku łatwiej będzie znaleźć pracę. Nie znaczy to jednak, że osoby niemieszczące się w danych przedziałach będą z góry odrzucane, gdyż na wybór niani składa się znacznie więcej czynników.

Jako rodzic warto dokładnie sprawdzić, komu powierza się swoje dziecko. Przydatne są wtedy referencje wystawione przez wcześniejszych klientów, które można znaleźć m.in. w Internecie. Można też poprosić nianię o ich przedstawienie.

Wiek dziecka

Reklama

Najczęściej pomoc potrzebna była przy opiece nad młodszymi dziećmi. Według danych Oferteo.pl 43% zleceń na usługi niani w 2022 roku dotyczyło zajmowania się niemowlęciem.

Reklama

Następne były dzieci w wieku 2-4 lata (30%), 5-6 lat (16%), 7-8 lat (6%). Zlecenia opieki nad dziećmi w wieku powyżej 8 lat stanowiły 3%. Najmniej odnotowano ogłoszeń dotyczących noworodków (2%).

Godzinowy wymiar pracy niani

Praca niani często ma charakter dorywczy. Zlecenia takie stanowiły 46% wszystkich ogłoszeń w okresie od stycznia do sierpnia 2022 roku – wynika z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Nianie częściej poszukiwane są na stałe. Do sierpnia 2022 roku taką opcję preferowało 54% użytkowników, jednak wymiar czasu pracy opiekunki był tutaj różny. Ogłoszenia z ofertą zatrudnienia na pełny etat stanowiły 23% wszystkich dotychczasowych zleceń w tym roku. Następne były: ½ etatu (16%), ¼ etatu (8%) oraz ¾ etatu (7%).

Dane te mogą sygnalizować, że wiele opiekunek przyjmuje zlecenia od więcej niż jednej rodziny. Z drugiej strony, wysoki odsetek ogłoszeń poszukiwania niani na pełny etat może świadczyć o profesjonalizacji tego zawodu.

Opiekunki najbardziej potrzebne są w godzinach między 12:00 a 15:00. Zlecenia tego typu stanowiły 54%. Opieka nad dziećmi często potrzebna jest również rano (przed 9:00) i wieczorem (po 18:00) – po 16%.

Rzadziej istnieje zapotrzebowanie na usługi niani świadczone między 9:00 a 12:00 (9%) oraz 15:00 a 18:00 (5%).

Zakres obowiązków

Większość zleceń opieki nad dziećmi realizowanych jest w miejscu zamieszkania dziecka. Ten typ usługi stanowił 67% w pierwszej połowie 2022 roku. Na zostawienie pociechy u niani zdecydowało się zaledwie 6% zleceniodawców. W pozostałych przypadkach miejsce świadczenia usługi pozostawało do ustalenia.

W pracy niani zakres obowiązków bywa często bardzo rozbudowany. Jako jego główny element najczęściej wskazywano zmianę pieluch. Czynność tę jako warunek niezbędny do nawiązania współpracy uwzględniło 39% osób poszukujących niani. Następne były obowiązki takie jak: zabawa (19%), gotowanie (14%) czy pomoc w nauce (10%).

Rzadziej jako główny obowiązek niani wskazywano sprzątanie (3%) oraz wymagano umiejętności prowadzenia samochodu (3%).

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z zapytań ofertowych publikowanych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia do 22 sierpnia 2022 roku.