We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w zajęciach z uczniami w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach (woj. dolnośląskie). Następnie na konferencji prasowej mówili o projekcie edukacji zdrowotnej uczniów.

Reklama

- Te zajęcia będą prowadzone w klasach I-III (szkół podstawowych – przyp. red.), pewnie na godzinach wychowawczych – powiedział szef resortu zdrowia. - Najważniejsze, z mojego punktu widzenia, jest to, że dzieci będą się od małego uczyły, co to znaczy zdrowo żyć, a z drugiej strony, że zdrowie staje się tak naprawdę naszą wspólną wartością, wspólnym dobrem – wskazał Niedzielski.

Jak mówił, jest to inicjatywa, która gromadzi bardzo dużo instytucji publicznych i wpisuje się akcję "Zdrowe życie" zainaugurowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Podziękował Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, które przygotowały materiały dla uczniów i dla nauczycieli.

- Okres pocovidowy, popandemiczny, po nauce zdalnej, spowodował uruchomienie kilku programów, które wychodziły naprzeciw problemom, jakie pojawiły się po tym okresie – przypomniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Przy pomocy Akademii Wychowania Fizycznego i dzięki Akademii Wychowania Fizycznego wdrożyliśmy program +WF z AWF+ – to przede wszystkim kondycja fizyczna wśród dzieci w klasach I-III. Przeznaczyliśmy na to 70 mln zł. Powstało kilkanaście tysięcy +Sport Klubów+, które działają w całej Polsce – mówił.

- Oprócz aktywności fizycznej chcemy również postawić na zdrowy styl życia i zdrowe żywienie – wskazał Czarnek. - Stąd skorzystaliśmy z propozycji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i uruchomiliśmy program +Junior Edu-Żywienie+ (JEŻ) wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, za 20 mln zł (...). To jest program badawczo-edukacyjny, który w efekcie pozwoli skorzystać nauczycielom w całej Polsce z profesjonalnych materiałów edukacyjnych na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Będą to materiały przygotowane przez naukowców z, można powiedzieć, takiego flagowego okrętu polskiej nauki, jakim jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Za to naukowcom z SGGW bardzo dziękuję – mówił.

Reklama

- Chcemy postawić na profilaktykę, która rzeczywiście uwolni nas z wielu problemów, które pojawiłyby się, gdyby nie te programy – dodał szef MEiN.

Reklama

Wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreśliła, że istotą nowego programu jest to, aby w przystępny sposób ugruntowywać u najmłodszych uczniów zdrowe nawyki.

- Spowoduje to, że dzieci wejdą w dorosłe życie zdrowe i odpowiedzialne za własne zdrowie. Świadomość odpowiedzialności za własne zdrowie należy budować już od dzieciństwa – z jednej strony ruch, a z drugie zdrowe odżywianie oraz dobra kondycja psychiczna – mówiła Machałek.

Materiały do projektu edukacji zdrowotnej dla uczniów klas I-III są dostępne dla nauczycieli w formie elektronicznej. (PAP)

Piotr Doczekalski, Danuta Starzyńska-Rosiecka

pdo/ dsr/ joz/