Dobrze wyposażona apteczka powinna znaleźć się w każdym domu, a każdy z jego mieszkańców musi umieć z niej korzystać w zakresie dostosowanym do wieku. Dzieci mogą mieć dostęp np. do gotowych do użycia plastrów czy środków dezynfekujących, jednak wiele leków, które znajdują się w domowych apteczkach, jest dla nich dużym zagrożeniem. Eksperci w dziedzinie farmacji przypominają, że stosowanie substancji leczniczych bez kontroli może być szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia.

Reklama

Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych?

  • Apteczka powinna być przechowywana w niedostępnym dla dzieci miejscu.
  • Należy regularnie sprawdzać termin ważności przechowywanych leków oraz czy lek nie został wycofany z obrotu przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Lista leków wycofanych lub wstrzymanych w obrocie znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
  • Dobrą praktyką jest zapisywanie na opakowaniu daty otwarcia leku. Niektóre preparaty, np. krople do oczu, oprócz daty ważności mają także czas od otwarcia, po którym powinny zostać zutylizowane.
  • Warto zachować ulotki lekowe. W sytuacji podejrzenia zażycia leku przez dziecko, łatwiej będzie podać lekarzowi komplet informacji.
  • Należy zwrócić uwagę na warunki przechowywania leków. Niektóre z nich wymagają przechowywania w lodówce.
  • Leki, szczególnie syropy, powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Przelane np. do plastikowej butelki, mogą uśpić czujność zarówno dzieci, jak i dorosłych.
  • Uczmy dzieci, że leki to nie cukierki i można je przyjmować tylko za zgodą rodziców.

W domowej apteczce znajdują się substancje, które mogą okazać się dla dzieci szczególnie niebezpieczne.

Leki zawierające kodeinę czy dekstrometorfan, czyli częste składniki syropów przeciwkaszlowych, u dzieci poniżej 12. roku życia mogą powodować problemy z oddychaniem. Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy mogą wywołać u najmłodszych zespół Reye'a, który kończy się nawet śmiercią. Leki antydepresyjne mogą powodować zaburzenia akcji serca, spadki ciśnienia i zaburzenia świadomości. Niebezpieczne może okazać się również zażycie zbyt dużej dawki leków zawierających ibuprofen. U dzieci może prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego. Także z pozoru bezpieczne leki roślinne mogą stanowić spore zagrożenie. Olejek miętowy może wywołać bezdech i zamknięcie głośni. Nie zawsze działania niepożądane po niekontrolowanym zażyciu leku występują od razu, dlatego tak ważny jest kontakt z lekarzem – tłumaczy mgr Izabela Baj, Dyrektor ds. Opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

Reklama

Już za moment rok szkolny, a także okres jesienno-zimowych infekcji. Wielu rodziców zastanawia, co powinno znaleźć się w jesiennej apteczce, aby wzmocnić odporność najmłodszych.

Warto wyposażyć ją w leki wspomagające układ immunologiczny oraz preparaty z witaminą D, ale przede wszystkim należy pamiętać o bezpieczeństwie przechowywania leków – dodaje Izabela Baj.

*”Ostre zatrucia jako przyczyna hospitalizacji dzieci i młodzieży w oddziale pediatrycznym – 9-letnia analiza”, Teresa Jackowska, Monika Grzelczyk-Wielgórska, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 9, 2014.