W świecie, gdzie liczą się głównie pieniądze, wyścig prezentowy sięgnął granic absurdu. Dzieci dostają na komunię przenośne komputery, czterokołowce do jazdy w terenie, czy superlekkie rowery górskie. Takie prezenty jak konsole do gier, aparaty cyfrowe, czy telefony komórkowe schodzą na plan dalszy. Liczy się bardziej wartość prezentu wyrażana w złotówkach niż jego użyteczność dla ośmiolatka.

Reklama

Tymczasem nie wszyscy ulegają pędowi za coraz droższymi podarkami. Ci, którzy nie godzą się na pogoń za wartościowymi prezentami, szukają czego innego. W tym roku hitem jest obrączka czystości. Ma ona przypominać obdarowanemu o dochowaniu czystości seksualnej aż do ślubu. Obrączka stała się prawdziwym hitem komunijnym bez promocji i kampanii reklamowych! Czy wyprze z list prezentów techniczne cacka? To się okaże. Na razie wiele osób twierdzi, że dawanie ośmiolatkowi symbolu czystości seksualnej, to opowiadanie mu o czymś, czego jeszcze nie rozumie i zwracanie uwagi na problem, który jeszcze go nie dotyczy.

Co to jest obrączka czystości i czemu służy

Obrączka czystości ma przypominać o dochowaniu czystości aż do ślubu. Na srebrnym pierścieniu wygrawerowane są lilie, tj. symbol czystości, i jednocześnie jej patronki - błogosławionej Karoliny Kózkówny. Zginęła ona na początku I wojny światowej, broniąc się przed gwałtem radzieckiego żołnierza. Miała wówczas 16 lat.

Reklama

Na razie można je nabyć bezpośrednio w sanktuarium w Zabawie koło Tarnowa, gdzie znajduje się sarkofag błogosławionej. Ale już coraz więcej parafii jest zainteresowanych ich dystrybucją. Podobne pierścienie i obrączki spotyka się także na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie mają innych patronów.

Obrączka to nie jest dobry prezent dla dziecka

"Nowocześni rodzice powtarzają swoim dzieciom: tylko się zabezpieczaj. Czyli rodzonym dzieciom mówią to samo, co pracownicy socjalni mówią prostytutkom. Ruch młodych chłopców i dziewcząt prowadzony pod hasłem True Love Waits (Prawdziwa miłość czeka), jest to mądry protest przeciwko współczesnej banalizacji ludzkiej płci. Młody człowiek, który dla nikogo nie chce być tymczasowym partnerem, ale czeka na osobę swojego życia, budzi we mnie spontaniczny szacunek." - tłumaczy ojciec Jacek Salij, ale dodaje: " Jednak u dziecka taka obrączka raczej nie wywoła uśmiechu na twarzy i spocznie na dnie szuflady, gdzie pewnie przeleży parę lat".

Reklama

Duchowny jest sceptycznie nastawiony do obdarowywania obrączką ośmiolatków, gdyż jego zdaniemnie należy zbyt wcześnie wprowadzać dziecka w tematykę seksualności. "To lepszy prezent na bierzmowanie niż komunię" - wyjaśnia ojciec Salij.

Najczęściej wręczane upominki na komuniach

Cyfrowy aparat fotograficzny ok. 700 zł
Kilkulatek bez problemu poradzi sobie z jego obsługą. Na rynku od kilku lat dostępne są modele, które przy dość rozbudowanych możliwościach technicznych są bardzo proste w obsłudze.

Konsola Sony PlayStation III, ok. 1500 zł
Nowoczesna konsola do gier to drogie cacko. Jej cena zależy od wyposażenia. Nie bój się, że jej techniczne możliwości przerosną dziecko. Prawdopodobnie dzieci i tak szybciej oswajają się z nowoczesnością niż my.

Laptop, ok. 3000 zł
Ceny bardzo różne, ale żeby dziecko było w pełni zadowolone, komputer musi być dobrze wyposażony. A to niestety oznacza... bardzo drogi sprzęt. Firma HP oferuje modele z różnymi wzorami na politurze, co dzieciakom niezmiernie się podoba.

Telefon komórkowy z kartą pre-paid, cena ok. 900 zł plus 50 lub 100 zł za kartę
Komórka dla dziecka wcale nie musi być szczególnie trwała ani funkcjonalna. Musi za to mieć dużo bajerów np. radio, odtwarzacz muzyki, kamerę i obowiązkowo aparat fotograficzny. Karta pre paid to rodzaj elektronicznej portmonetki. Uczy dziecko, jak racjonalnie korzystać z telefonu. Jeśli zbyt szybko wydzwoni kwotę, którą przedpłaciliśmy, do następnego doładowania będzie mogło jedynie odbierać rozmowy.

Kamera, ok. 735 zł
Dzieciaki oszaleją z radości, jeśli będą mogły wreszcie nakręcić swój pierwszy, własny film. Kto wie, może w przyszłości ta pasja zaowocuje czymś więcej...

Quad terenowy, ok. 4000 zł
Najmodniejsze są Hondy i Yamahy, ale nawet tańsze z mniej znanych firm kosztują po kilka tysięcy złotych

Telewizor plazmowy, ok. 1200 zł
Każdy nastolatek marzy, by mieć w pokoju swój własny telewizor... szczególnie kiedy rodzice chcą oglądać wiadomości w czasie trwania jego ulubionej kreskówki. Lepiej zainwestować w większy ekran, wtedy pociecha nie będzie tak bardzo psuła sobie wzroku.

iPod nano, ok. 720 zł
IPod to szczyt bajeru. Odtwarza mp3, mp4, filmy, a nawet można na nim przeglądać zdjęcia.

Rower, ok. 2500 zł
Najlepiej drogi trekkingowy lub górski. Tylko taki może sprawić, że inne dzieci westchną z zazdrości. Dobrego roweru niestety nie kupisz w hipermarkecie i trzeba się na niego słono wykosztować.

Zegarek, ok. 90 zł
Nie musi to być od razu chronometr, jaki ostatnio widziano na ręce Aleksandra Kwaśniewskiego. Timemaster na skórzanym pasku lub stalowej bransoletce wystarczy. Do każdego zegarka dołączone zostanie okolicznościowe etui upamiętniające Pierwszą Komunię Świętą.