"Podstawową zasadą wychowania jest założenie, że kara to brak nagrody" - opowiada psycholog Izabela Kurzajewska. - "Niekoniecznie musi to być zakręcenie kurka z pieniędzmi. Dziecko równie dotkliwie może zaboleć rezygnacja ze wspólnego zagrania w ulubioną grę. Generalnie najważniejsze jest jednak to, żeby dziecko nauczyło się odróżniać dobro od zła. Nie może być tak, że swoje postępowanie uzależnia wyłącznie od tego, czy będzie ukarane". Ponadto ekspertka zwraca uwagę na inna ważną sprawę, a mianowicie, że rodzice są wzorcem różnych zachowań dla dzieci. Jeśli krzyczą lub stosują przemoc fizyczną,dziecko będzie brało z nich przykład.
7 skutecznych sposobów karania dzieci:
1. Najlepsza kara to brak nagrody Jeśli odbierasz dziecku nagrodę, której się spodziewało, na pewno zapamięta to na długo
2. Kara nie może uderzać w rodzica Jeżeli za karę nie pojedziesz do lasu w weekend, a ono wie, że tobie na tym wyjeździe zależało, to kara nie odniesie skutku. Jedź do lasu sama.
3. Kara musi być możliwa do wyegzekwowania Co z tego, ze zakażesz dziecku rozmów z kolegą z klasy, skoro w szkole będzie się z nim widywać, a ciebie przy tym nie będzie.
4. Jeśli nałożysz karę, bądź konsekwentna i nie cofaj jej Jeśli nałożysz na dziecko jakąś karę, a potem się z niej wycofasz, następnym razem dziecko nie uwierzy, że kara jest nieuchronna.
5. Nie stosuj nigdy kar cielesnych To zły sposób. Dziecko uczy się, że przemoc może rozwiązać problem. Będzie agresywne w życiu codziennym
6. Nie ględź, tylko mów konkrety Długie tyrady albo pyskówka z dzieckiem nie mają sensu. Nie kłóć się z nim, tylko powiedz o co chodzi. Nie dyskutuj, tylko przeczekaj napad jego furii.
7. Stosuj kary adekwatne do przewinienia Kara musi odpowiadać wadze przewinienia. Za drobny występek kara nie powinna być dotkliwa, za poważniejszy - bardziej surowa, tak, by dziecko poznało skalę swojego przewinienia.