Jednym z ulubionych miejsc zabaw dziecka jest kuchnia. Zwróć uwagę, do których szafek dziecko na dostęp i umieszczaj w nich tylko nietłukące, bezpieczne przedmioty. Uważaj kiedy otwierasz i zamykasz drzwi, wiele dzieci lubi się za nie chować, zaciekawione tym co się za nimi kryje. Zadbaj o czystość - usuwaj z pola widzenia dziecka śmieci. Także chemikalia. Branie do buzi wszystkiego co znajdzie na podłodze jest jedną z jego ulubionych czynności malca.

Siedzi coraz pewniej, ale w każdej chwili może stracić równowagę. Siedzenie i zabawa jeszcze nie wchodzą w grę. Niektóre niemowlęta w tym wieku już raczkują, ale większość czołga się lub przesuwa na pupie. Tak czy inaczej wytrwale prą do przodu.

Malec bacznie się przygląda otoczeniu, próbuje naśladować czynności. Rozpoznaje ton, jakim do niego mówisz. Bawi się swoim głosem. Ciągi sylab „ma-ma- ma”, „da-da-da” zastępuje krótszymi „mama”, „dada”. Przysłuchuje się rozmowom i włącza po swojemu. Rozmawiaj z nim tak często jak możesz, nawet jeśli konwersacja jest wciąż jednostronna. Dźwięki, które dla ciebie brzmią bezsensownie, to efekt jego prób naśladowania tego, co słyszy.

Dziecko komunikuje się gestami. Odpycha cię gdy jest złe, denerwuje je własna nieporadność. Chwyta łyżeczkę, ale nie potrafi trafić nią do buzi, je smakołyk, który podasz mu do rączki. Nadal boi się, że znikniesz z pola widzenia.

Potrafi już chwycić przedmioty kciukiem i palcem wskazującym. Może też pokazywać, czego chce. Potrafi oczami śledzić przedmiot, który wskażesz. Malec jest spostrzegawczy - zauważa każdy nowy przedmiot, który znajdzie się w pokoju.

Trudno przewidzieć jego zwyczaje związane ze spaniem. Aktywne dziecko w ósmym miesiącu życia śpi rzadziej niż wcześniej, jednak może się tak bardzo zmęczyć poznawaniem świata, że będzie spało dłużej podczas jednej drzemki. Jeśli twoje dziecko szaleje za bardzo, najprawdopodobniej nie wyśpi się w nocy. Jeśli tak się dzieje, staraj się je wyciszyć: śpiewaj mu kołysanki, uspokajająco głaszcz.

Rozwój fizyczny

Przez kilka minut potrafi siedzieć bez podparcia

W pozycji na brzuszku posuwa się okrężnie i pełza do przodu.

Chwyta jednocześnie trzema palcami: kciukiem, wskazującym i środkowym

Potrafi trzymać i poruszać jednym przedmiotem patrząc na inny

Wskazuje i śledzi wzrokiem przedmiot, który wskazuje mu ktoś inny

Podciąga się do stania i wykorzystuje do tego meble

W pozycji stojącej stawia jedną stopę przed drugą

Klaszcze i macha ręką

Świadomie wypuszcza przedmioty

Rozwój społeczny

Jest przywiązane do rodziców, może być nieufne w stosunku do obcych

Uderza i całuje swoje odbicie w lustrze i śmieje się do niego

Zwraca na siebie uwagę dorosłego pociągając go za ubranie lub krzycząc

Ma zmienne nastroje - nagle przechodzi od śmiechu do płaczu

Odpycha przedmioty, których nie chce

Nie lubi ograniczeń

Potrafi bawić się w „a kuku”

Rozwój intelektualny

Potrafi sobie przypomnieć minione wydarzenia

Postrzega przedmioty jako trójwymiarowe

Rozumie znaczenie słów

Zaczyna śnić