Bardzo sprawnie manipuluje paluszkami. Ciągnie za guziki, wkłada palce do dziurek. Potrafi wyrwać komuś przedmiot z ręki i z zamachem rzucić nim o podłogę.

Twoje dziecko jest tak podekscytowane nowymi zajęciami, że coraz trudniej przychodzi mu zasypianie. Może się budzić w środku nocy i ćwiczyć wstawanie. Teraz śpi ok. 11 godzin, a w ciągu dnia ucina sobie jedną, godzinną drzemkę. Jeśli dziecko ma problemy z zasypianiem, spróbuj utulić je w ramionach, na przykład na fotelu bujanym. Albo kiedy pije swoją wieczorną porcję mleka, czy podczas wspólnego oglądania książeczki.

To czas, kiedy maluch uwielbia oglądać obrazki i słuchać, jak czytasz mu bajeczki. Nawet jeśli nie rozumie większości słów. Na obrazku umie pokazać pieska, kotka i kilka innych przedmiotów. Rozumie też słowo „nie”. Jednak wcale nie powstrzymuje go to przed robieniem zakazanych rzeczy. Co więcej - uwielbia sprawdzać, jak daleko może się posunąć. Aby nauczyć dziecko samokontroli, musisz wykazać się spokojem, cierpliwością i wytrwałością.

Pasja odkrywcza twojego dziecka często prowadzi je na zakazane tereny, a kiedy je stanowczo reagujesz, płacze. Dopóki masz pewność, że wasze mieszkanie jest odpowiednio zabezpieczone, możesz mu pozwolić na zwiedzanie. Bądź jednak ostrożna i uważaj na zwisające przedmioty, trujące chemikalia i zawsze zamykaj drzwi do łazienki, bo nic tak nie zainteresuje twojego dziecka jak toaleta.

To czas, kiedy część dzieci sama rezygnuje z karmienia piersią. Jeśli maluch pije krótko, podczas jedzenia jest niespokojny albo obojętny, to prawdopodobnie znak, że już nie chce być karmiony w ten sposób.

Rozwój fizyczny

Chodzi przytrzymując się mebli

Z leżenia na brzuchu umie przejść do siadu

Potrafi już stabilnie siedzieć

Umie wyjąć mały przedmiot z dużego, np. wyjąć klocek z garnuszka

Kołysze się na czworakach

W tym okresie dziecko zaczyna posługiwać się częściej prawą lub lewą ręką, co świadczy o tym czy jest lewo- czy praworęczne

Rozwój społeczny

Rozumie prosty zakaz poparty gestem

Naśladuje proste czynności pokazane przez dorosłych - umie zrobić „pa pa” i „kosi kosi łapci”

Ma swoje humory - wyraźnie widać, kiedy jest smutne, wesołe, znudzone

Coraz mniej boi się obcych

Rozwój intelektualny

Potrafi wskazać na to, co chce wziąć

Ma coraz lepszą pamięć

Rozumie proste słowa i polecenia