Program potocznie nazywany Szklanką mleka został wprowadzony w Unii Europejskiej w latach 80., w ramach działań promujących zdrowy styl życia. W Polsce realizowany jest od trzech lat przez Agencję Rynku Rolnego.

Z roku na rok program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W roku szkolnym 2005-2006 uczestniczyło w nim ok. 5,5 tys. szkół i 760 tys. dzieci, a w roku szkolnym 2006-2007 - 6 tys. szkół i 770 tys. dzieci, czyli około 10 proc. wszystkich szkół w kraju i około 11 proc. uczniów. Aby wziąć udział w programie, placówka oświatowa musi zgłosić się do oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego lub do dostawcy, który w ramach programu zaopatruje już w mleko inne szkoły lub przedszkola.

Dzieci mogą wybierać, czy chcą mleko białe lub smakowe, jogurt naturalny albo sery np. twarożek. Do tej pory rodzice lub opiekunowie dzieci musieli jednak dopłacać do każdej "szklanki mleka" (w zależności od tego, jaki produkt mleczny wybrało dziecko, dopłata wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy).

W tym roku białe mleko dzieci będą pić za darmo; dopłaty do innych produktów będą zaś dużo niższe niż w latach ubiegłych.


Dlaczego dzieci powinny pić mleko?

"Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że dzieci, które piją mleko, rzadziej łamią kości i nie mają problemów z nadwagą" - przypomniał prezes Agencji Rynku Rolnego Stanisław Grzegorz Kamiński.

Lekarze na całym świecie uznają mleko za wartościowy składnik diety, niezbędny organizmowi, zwłaszcza w okresie rozwojowym.
Co znajdziesz w szklance mleka:

  • Ok. 300 mg dobrze przyswajalnego wapnia
  • Białko, czyli podstawowy budulec komórek i tkanek
  • Cenne składniki mineralne
  • Witaminy A i D
  • Witaminy z grupy B
  • węglowodany