Aktywna mama potrzebuje odpowiedniej dawki energii. Zdrowa dieta powinna zapewnić kobiecie siłę na cały dzień.

Reklama

Wszystko to, co dzisiaj jadają zawodowi sportowcy to aktywna mama powinna jeść. Oczywiście my mówimy o mamie aktywnej, a nie mówimy o kobiecie w ciąży, która zawsze ma jakieś swoje fanaberie kulinarne i powinna zwracać baczniejszą uwagę na to, co je – uważa Robert Sowa.

Kucharz aktywnym mamom proponuje zdrowe, ale jednocześnie dość wyrafinowane menu.

Plastry combra sarny marynowane z oliwą truflową, z tartym serem bursztyn lub parmezanem. Do tego rucola i prażone kapary. Później cappuccino z borowików i sorbet ze szczawiu. Ze względu na to, że przystawka była mięsna to postawiłem na ryby. Będzie polędwica z dorsza atlantyckiego, polędwica z halibuta. To wszystko będzie podane z blanszowanym szpinakiem z krewetkami. Na deser mus z chałwy z sezamkami z kremem waniliowym. Do tego truskawki i maliny. Myślę sobie, że jeśli tak będzie jadać każda aktywna mama w naszym kraju to będzie miło i wesoło – uważa Robert Sowa.

Według kucharza pracująca mama nie ma czasu na poszukiwania produktów w różnych sklepach. Najlepiej, by mogła zrobić zakupy w jednym miejscu.

Specjalnie odwiedziłem kilka sklepów. Zarówno dorsz i halibuta kupimy bez problemu. Krewetki widziałem mrożone też. Ze szczawiem może być problem, ale tu może być sorbet cytrynowy. Comber z sarny można również znaleźć, więc tutaj nie ma problemu. Oliwa truflowa to już raczej w delikatesach. Więc nie odpłynąłem za bardzo z tym menu, można wszystkie produkty dostać na rynku bez żadnego problemu – zapewnia kucharz.

Kobiety, które aktywnie spędzają czas, powinny jeść regularnie pięć posiłków dziennie w odstępach najlepiej co trzy godziny. Jeśli mama chce zachować figurę, to powinna zrezygnować z podjadania oraz z jedzenia po godzinie 18. Warto także pamiętać o piciu około 2 litrów wody dziennie. Lekkimi przekąskami niech będą owoce, orzechy, rzeczy lekkie, a nie słodycze.