Krem natłuszczający

Reklama

Policzki, nos i usta dziecka wystawione są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych: ujemnych temperatur, mroźnego wiatru. Dlatego przed wyjściem na zewnątrz należy zabezpieczyć twarz dziecka tłustym kremem, którego zadaniem jest ochrona i pielęgnacja delikatnej skóry. Pamiętajmy, aby wybrać krem natłuszczający, a nie nawilżający. W swoim składzie powinien zawierać zarówno składniki ochronne, takie jak pantenol czy też wosk pszczeli, jak i łagodzące, zapewniające skórze odpowiedni poziom nawilżenia, między innymi wyciąg z nagietka bądź rumianku oraz kwasy tłuszczowe. Kompozycja tych składników znakomicie chroni przed zimnem, mrozem, wiatrem, wilgocią. Ważne jest też, aby krem natłuszczający dla dziecka zawierał filtr UV, dzięki czemu zapobiegnie szkodliwemu działaniu promieni słonecznych. Pamiętajmy, aby twarz dziecka posmarować ok. 15-20 minut przed planowanym wyjściem z domu oraz aby nie nakładać zbyt grubej warstwy kremu. Dzięki temu kosmetyk będzie miał czas, aby dokładnie się wchłonąć. Taka ochrona przy dużych mrozach jest konieczna, nawet gdy wychodzimy z dzieckiem tylko do osiedlowego sklepu.

Nawilżenie powietrza w domu

Jednym z powodów wysuszenia skóry dziecka jest suche powietrze w mieszkaniach. Wbrew powszechnym opiniom, zimą, temperatura w pomieszczeniach nie powinna być wysoka. Przeciwnie, im cieplej w domu, tym łatwiej o wysuszenie śluzówki nosa i gardła. Co więcej, brak wilgotności w powietrzu powoduje osłabienie systemu odpornościowego organizmu, negatywnie wpływa na sen i koncentrację oraz grozi infekcjami dróg oddechowych, takimi jak katar, kaszel, zapalenie krtani i oskrzeli. W mieszkaniu, w którym przebywa dziecko, temperatura powinna wahać się granicach 19 - 22 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność nie powinna przekraczać 40 - 60 proc. Aby utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Nawilżanie powietrza jest konieczne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewanie sprawia, że powietrze w mieszkaniu staje się wyjątkowo suche.

Nawilżanie ciała

Reklama

W okresie zimowym, wychodząc z dzieckiem na spacer, staramy się ubierać je jak najcieplej. Ponieważ skóra opatulona kurtką, szalikiem, czapką i rękawiczkami, narażona jest na wysuszenie, wymaga dodatkowego nawilżania. Dlatego też do kąpieli dziecka warto dodawać olejki, które mają właściwości myjące i nawilżające. Dodatkowo, po kąpieli należy posmarować ciało dziecka kremem bądź emulsją nawilżająco-natłuszczającą. Oprócz nawilżania skóry z zewnątrz, pamiętajmy także, że w okresie zimowym dzieci powinny otrzymywać zdecydowanie większe ilości płynów, by regularnie nawadniać organizm.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla AGITO.PL.