Czy dziecko polubi nianię? Czy będzie ona kompetentna i uczciwa, a przede wszystkim czy bezpiecznie zajmie się maluszkiem? Są to najczęściej pojawiające się pytania w głowach rodziców, którzy zdecydowali się na zatrudnienie opiekunki. Aby rozwiać te obawy i móc każdego dnia spokojnie udać się do pracy, rodzice powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Doświadczenie

Nie chodzi o ilość, ale jakość. Kandydatka na dobrą nianię nie musi szczycić się długą listą imion dzieci, którymi się opiekowała. Bardziej liczy się charakter jej pracy.

- Rodzice często ulegają stereotypom, wychodząc z założenia, że osoba w starszym wieku na pewno będzie lepszą nianią, ponieważ jest bardziej doświadczona. Przestrzegam przed takim schematycznym myśleniem. Zamiast wieku kandydatki rodziców powinno zainteresować raczej, gdzie pracowała wcześniej. Czy zajmowała się dziećmi w obcych rodzinach, czy za swoją pracę była rozliczana jak każdy pracownik i czy posiada udokumentowane referencje? Jeśli jest to osoba, której jedynym doświadczeniem jest pilnowanie wnuków lub dzieci znajomych, trudno taką aktywność zweryfikować i nie można jej w żaden sposób ocenić  – tłumaczy Natalia Godlewska, Dyrektor Zarządzająca firmy Baby&Care.

Niania powinna mieć też doświadczenie w opiece nad dzieckiem w podobnej grupie wiekowej. Maluchy w różnym wieku wymagają specyficznej opieki i podejścia. Dwuletnim maluszkiem należy zająć się w inny sposób niż pięcio- czy sześciolatkiem. Ważne, by kandydatka umiała temu sprostać.

Przygotowanie do pracy z dzieckiem

Aby dziecko spędzało czas owocnie pod nieobecność rodziców i rozwijało się we właściwy sposób, musi być odpowiednio prowadzone.

- Niania powinna mieć dobre przygotowanie do pracy z maluchami. Umiejętności pedagogiczne czy psychologiczne są bardzo potrzebne, by odpowiednio podchodzić do dzieci, które przecież są tak różne. Dobrze, by kandydatka miała ukończone takie kursy. Jest to też znak, że opiekunka naprawdę interesuje się dziećmi – mówi Natalia Godlewska.

Opieka nad dzieckiem to nie tylko zabawa i codzienna pielęgnacja. Niania musi umieć zająć się maluszkiem także w sytuacjach zagrożenia, czy nagłego wypadku. Dlatego też bardzo ważne są umiejętności w zakresie pierwszej pomocy dzieciom. Certyfikat ukończenia takiego kursu to dokument, który z pewnością powinien zainteresować rodziców.

Osobowość

Praca z dziećmi to wyjątkowe zajęcie i wymaga odpowiednich predyspozycji. Duża cierpliwość, opanowanie, a przede wszystkim miłość do dzieci to podstawowe cechy dobrej niani.

Choć rodzice zdają sobie sprawę z wagi tych cech, trudno jest im samodzielnie je zbadać. Profesjonalnym rekruterom jest prościej. W Baby&Care przeprowadzamy testy psychologiczne i sprawdzamy, czy dana osoba ma osobowościowe predyspozycje do pracy z maluchami – podkreśla Natalia Godlewska.

Należy również zwrócić uwagę na podejście opiekunki do kwestii wychowawczych, które pozwoli jej odpowiednio funkcjonować w danej rodzinie. Jeśli rodzice kierują się pewnymi zasadami w wychowaniu swojej pociechy, dobrze żeby niania miała podobne poglądy.

Legalne zatrudnienie

Gdy rodzice wybiorą już kandydatkę na nianię powinni pamiętać o podpisaniu z nią umowy. Pozwala ona nie tylko uniknąć przykrych konsekwencji prawnych związanych z zatrudnieniem „na czarno”, ale także jest oznaką profesjonalizmu.

Jeśli osoba chce pracować legalnie to znaczy, że traktuje swoją pracę poważnie i jest w nią zaangażowana – mówi Godlewska. – Przy podpisywaniu umowy zawsze warto także określić zakres obowiązków. Pozwala to uniknąć wielu nieporozumień - dodaje.

Warto pamiętać, że wybór niani powinien być decyzją opartą na racjonalnych argumentach, a nie na emocjach.

Rodzice, którzy nie są przecież profesjonalnymi rekruterami, często kierują się pewnymi stereotypami, emocjami i łatwo ulegają pierwszemu wrażeniu. Działa to szczególnie, gdy rozmowa rekrutacyjna odbywa się w towarzystwie dziecka, które lgnie do miłej opiekunki i tylko na tej podstawie rodzice uznają ją za idealną kandydatkę, a niekoniecznie tak musi być - podsumowuje Natalia Godlewska.