Najnowsze badania brytyjskich naukowców dowodzą, że najlepszą inwestycją w dorosłe życie dzieci jest ich szczęście. Ma ono pozytywny wpływ na poziom zadowolenia z życia dzieci i nastolatków, a także wyższe zarobki w przyszłości.

Reklama

- Bogactwo jest spowodowane po części faktem, że ludzie są szczęśliwi. Zadowoleni z życia, radośni ludzie mają większe szanse na ukończenie dobrych studiów, znalezienie zadowalającej pracy i szybki awans niż osoby osowiałe i markotne - powiedział główny badacz, dr Jan-Emmanuela De Neve z University College London.

Na powodzenie w dorosłym życiu ma wpływ wiele czynników: edukacja, zdrowie fizyczne, uwarunkowania genetyczna, IQ i poczucie własnej wartości. Jednak zdaniem dr Jan-Emmanuela De Neve oraz profesora Andrew Oswald z Uniwersytetu Warwick szczęście w wieku dziecięcym i szkolnym jest najistotniejsze.

Naukowcy przeanalizowali przypadki rodzeństwa wychowanego w tej samej rodzinie. Ich badania wykazały, że nastolatki z pogodnym usposobieniem odnosiły większe sukcesy w szkole i na studiach oraz osiągały wyższy poziom życia niż ich rodzeństwo - zarobki wyższe o 2 tys. dolarów już w wieku 29 lat.

Szczęście ma także wpływ na umiejętności mediacji i dochodzenia do postawionych sobie celów. Ponadto na optymizm i ekstrawertyzm w życiu.

Reklama

- Wyniki te mają istotne znaczenie dla naukowców, decydentów i ogółu społeczeństwa - podkreśla De Neve, bo jak mówi zwiększony nacisk na dobre samopoczucie, zdrowy i zrównoważony rozwój dzieci i młodzieży ma wpływ na ich aspiracje i finansową przyszłość.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!