Lekarze przekonują, że większość kobiet, które spodziewają się dziecka, może bezpiecznie ćwiczyć. Zalecają jednak, aby w tym czasie nie podejmować zupełnie nowej, "nieznanej ciału", aktywności fizycznej, szczególnie jeśli mocno obciąża ona organizm. Panie, które, przed zajściem w ciążę prowadziły aktywny tryb życia, nie muszą z niego rezygnować.

Reklama

Nawet, jeśli Twoją ulubioną formą aktywności była siłownia, możesz dalej do niej chodzić i ćwiczyć tak jak lubisz - oczywiście po dopasowaniu intensywności ćwiczeń do aktualnego stanu. Najpierw należy jednak skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić, czy uprawianie określonej dyscypliny sportu nie będzie zagrażało maluchowi. Ginekolog powinien m.in. określić, jakie jest Twoje optymalne tętno w czasie ćwiczeń oraz podpowiedzieć, jakie formy ruchu będą Ci najlepiej służyły.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do ćwiczeń są m.in. krwawienia, cukrzyca, nadciśnienie, duża niedokrwistość, infekcje wirusowe i bakteryjne oraz ciąża bliźniacza. Warto także bardziej się oszczędzać w pierwszym trymestrze, kiedy ryzyko poronienia jest największe.

Ogólnie rzecz ujmując: polecane formy aktywności w czasie ciąży to fitness dla ciężarnych, aqua fitness, gimnastyka, joga, siłownia (z odpowiednio ułożonym treningiem obejmującym przede wszystkim ćwiczenia cardio)

I na zachętę: pamiętaj, że aktywność fizyczna w czasie ciąży pomaga szybciej wrócić do formy po porodzie!