Niebezpieczne zabawki wykryto w jednej z hurtowni wielobranżowych w Starogardzie Gdańskim (woj. pomorskie). Pod lupę poszło kilkadziesiąt opakować z lalkami Mini Baby, które na polski rynek zostały sprowadzone z Chin przez importera z Poznania. I wykryto w nich truciznę. Dzieci nie powinny mieć z nimi najmniejszego kontaktu!

Reklama

"W zabawkach wykryto zawartość niebezpiecznego ftalanu DEHP" – mówi Dariusz Klugmann z gdańskiej inspekcji handlowej.
Ftalany wykorzystywane są do zwiększenia plastyczności zabawek – ale są śmiertelnie niebezpieczne! Zaburzają rozwój komórek, wywołują zmiany w narządach rozrodczych i zaburzają rozwój płci dziecka, a do tego czynią spustoszenie w wątrobie i płucach oraz sprzyjają zachorowaniom na raka.
Na szczęście sprzedaż lalek w kontrolowanej hurtowni została wstrzymana, a importer nie uniknie odpowiedzialności. Pracownicy inspekcji powiadomili również odpowiednie organy, które prowadzą śledztwo w tej sprawie. Warto jednak jak najszybciej sprawdzić zabawki naszych dzieci i upewnić się, że nie ma wśród nich tych niebezpiecznych lalek!

Sprawdź koniecznie, zanim kupisz zabawkę dziecku:
1. Przeczytaj ulotkę i dowiedz się, czy zabawka jest odpowiednia dla wieku twojego dziecka. Jeśli jest przeznaczona dla starszych dzieci, nie kupuj jej pod żadnym pozorem.
2. Dokładnie sprawdź, czy zabawka nie ma żadnych ostrych elementów, którymi dziecko może zrobić krzywdę, wkładając sobie je np. w oko.
3. Obejrzyj zabawkę i upewnij się, że nie ma ona elementów, które dziecko może połknąć, inaczej bucik lalki czy koralik z jej ubranka od razu wylądują w gardle malucha.
4. Sprawdź, czy zabawka nie jest łamliwa i czy nie odkształca się podczas zabawy stwarzając niebezpieczeństwo.
5. Sprawdź, czy zabawka spełnia polskie normy bezpieczeństwa. Odpowiada za to oznaczenie PN.
6. Sprawdź, czy zachowane zostały europejskie normy bezpieczeństwa zabawek. W tym celu szukaj oznaczenia CE.

>>>Czytaj także: Absurd! Święcą włazy do kanałów!