W piaskownicach, gdzie dzieci beztrosko lepią babki, czai się groza! - stwierdził sanepid. W piasku jest ogromna masa jaj pasożytów, bakterii i zarodników grzybów. Wszystkie te paskudztwa powodują ciężkie do wyleczenia choroby. Niektóre z nich w skrajnych przypadkach mogą nawet okazać się śmiertelne!

Reklama

Piaskownice pełne pasożytów i zarazków

Inspektorzy kontrolują nieliczne piaskownice w Polsce, ale w praktycznie każdej z próbek piasku znajdują coś, co w matkach budzi przerażenie – jaja glist, zarodniki grzybów, bakterie jelitowe. Zdarzało się też że w próbach zostały znalezione bakterie powodujące gangrenę.

Te paskudztwa wykazują się szczególną odpornością – jaja glist potrafią w ziemi przetrwać nawet 7 lat.
Jeśli nawet zimą wyginą, to zaraz pojawią się na nowo wraz z wydalonymi odchodami zwierząt. Każdy sukcesywnie nieodrobaczany pies, czy kot jest nosicielem pasożytów. Wystarczy, że pies załatwi się na piasek w piaskownicy – zainfekuje go bakteriami jelitowymi. Ale nosicieli groźnych mikroorganizmów jest więcej. Wszystkie dziko żyjące zwierzęta są praktycznie zainfekowane pasożytami.

Czyste ręce z dala od ust to podstawa

Przed wyjściem z dzieckiem do piaskownicy, powinniśmy się mocno zastanowić, czy ta zabawa warta jest ryzyka – ostrzega dr Waldemar Pawłowski z Ostródy, zajmujący się chorobami pasożytniczymi. Jeżeli już wyjdziemy należy pilnować aby dziecko nie brało do ust niczego, co miało kontakt z piaskiem. Po zabawie trzeba umyć dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem, albo je zdezynfekować.

Elżbieta Łabaj z olsztyńskiego Sanepidu

Reklama

W badanych próbach pobranego piasku, znajdujemy jaja glist psiej, kociej, ludzkiej i włosogłówki, oraz bakterie jelitowe zwierząt. O wynikach badań zawiadamiamy administratorów i nakazujemy im wymianę piasku. W tym roku kontrole planujemy na koniec maja.

Doktor Waldemar Pawłowski

Statystyki są nieubłagane. Okazuje się, że co trzecia osoba cierpi z powodów pasożytów. Żyją w ciele i prowadzą ogromne spustoszenie w organizmie. Czasem za uporczywy kaszel, bóle głowy, czy stawów odpowiadają właśnie pasożyty.


>>> Czytaj także: Skandal wokół Smoleńska. Rosjanie podsłuchiwali Polaków!