Telefon przeznaczony jest szczególnie dla rodziców oraz osób pracujących z dziećmi. Mogą z niego korzystać również funkcjonariusze policji i prokuratorzy realizujący postępowania karne związane z przestępstwami wobec dzieci.

Reklama

"Od dziewięciu lat wspomagamy dorosłych w sprawach związanych z bezpieczeństwem dzieci. Wiemy, jak bardzo potrzebne w procesie pomocy dzieciom są konkretne wskazówki i informacje. Nową infolinię kierujemy do wszystkich, którzy poszukują wiedzy i porad w rozwiązywaniu dziecięcych problemów" - podkreślił prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak.

"Rodziców zachęcamy przede wszystkim do kontaktu w sprawach związanych z bezpieczeństwem w sieci - jeśli mają wątpliwości, pytania, potrzebują o cokolwiek dopytać - od tego jesteśmy. Mogą również dzwonić w sprawach związanych z krzywdzeniem seksualnym - możemy pomoc konsultacjami prawnymi, poszukać pomocy psychologicznej lub podjąć interwencję, jeśli instytucje do tego powołane działają niewłaściwie" - podkreślił.

Jak dodał, w przypadku policjantów i prokuratorów często potrzebna jest konsultacja, jak "ugryźć" sprawę. "Fundacja zajmuje się tematem cyberprzemocy oraz tematem pedofilii od lat, uczestniczyliśmy w procesie tworzenia nowego prawa, wiec możemy sporo podpowiedzieć" - przypomniał Śpiewak.

Fundacja podkreśla, że telefon ma charakter konsultacyjny, a nie interwencyjny; zachęca też, by w sprawach interewencyjnych kontaktować się np. z Dziecięcym Telefonem Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) lub Telefonem Zaufania dla Osób w Kryzysie Emocjonalnym (116 123).

Partnerem telefonu konsultacyjnego jest Telekomunikacja Polska, która udostępniła infolinię.

Telefon konsultacyjny w sprawie dzieci dyżuruje od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 16.00. Numer dostępny jest dla połączeń z numerów stacjonarnych oraz dla abonentów sieci komórkowych. Koszt połączenia niezależnie od jego czasu trwania to opłata za jeden impuls według cennika danego operatora telekomunikacyjnego. Szczegóły związane z działalnością telefonu znajdują się na stronie internetowej: www.801123400.pl.