Jeszcze kilkanaście lat temu, dzieci spędzały wolny czas na powietrzu, wymyślając coraz to nowe atrakcje i zabawy. Berek, gra w piłkę, skakanie przez gumę i chodzenie po drzewach, nie tylko fascynowały, ale i rozwijały ich kondycję fizyczną i wzmacniały budowę ciała. Niestety, dzisiejsze pokolenie dzieci organizuje sobie czas wolny w zupełnie inny sposób.

Reklama

Telewizja, komputer, internet i setki rodzajów gier komputerowych zastąpiły podwórko i wszelką aktywność fizyczną. Dzieci, mając do dyspozycji nowoczesne technologie, nie są już zainteresowane męczącymi fizycznie zabawami na świeżym powietrzu.

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców udowodniły, że dzisiejsza młodzież to komputerowi eksperci o fatalnej kondycji fizycznej. W eksperymencie wzięły udział 10-letnie dzieci, które przebadano pod kontem ich kondycji fizycznej. Okazało się, że jest ona dużo gorsza niż kondycja 10-latków dekadę temu.

Natomiast pod względem orientacji w nowoczesnych technologiach, dzisiejsza młodzież znacznie przewyższa poprzednie pokolenia. Znają się na komputerach, sprawnie poruszają się w internecie i doskonale radzą sobie z urządzeniami typu komórka czy laptop.

Bez wątpienia, nowe formy spędzania wolnego czasu dzieci i młodzieży są następstwem rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego. Z jednej strony, świetna orientacja w nowoczesnej technologii ułatwi najmłodszym pokoleniom poruszanie się po współczesnym, zelektronizowanym świecie. Z drugiej strony jednak, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej powoduje, że rośnie nam pokolenie słabeuszy o zerowej kondycji fizycznej.