Badanie eKid to cykliczne opracowanie pokazujące aktywność w internecie dzieci w wieku 7-15 lat. Raport powstaje co pół roku. Badaniem objętych jest obecnie ok. 5 tys. witryn, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Reklama

Wyniki drugiej edycji raportu eKid pokazują, że internet coraz mocniej wrasta w życie dzieci i młodzieży. 12 proc. polskich internautów to dzieci poniżej 16 lat, a 9 proc. internautów nie skończyło jeszcze 13 lat. Wśród najmłodszych użytkowników internetu większość stanowią chłopcy (w grupie 7-12 lat 65 proc., a w grupie gimnazjalistów 60 proc.).

Połowa dzieci korzysta z internetu codziennie lub prawie codziennie: w grupie 7-12 lat jest ich 50 proc, w grupie 13-15 lat - 48 proc.

Najchętniej odwiedzanymi stronami są te z kategorii kultura i rozrywka - zawierające gry, informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych, witryny radiowe. Popularne są też witryny z kategorii "społeczności" (blogi, czaty, portale społecznościowe). Najczęściej odwiedzane serwisy w tej kategorii to nk.pl oraz Facebook.

Niepokojącym zjawiskiem jest wzrastająca popularność stron internetowych o treści nieodpowiedniej do wieku. W porównaniu z wynikami pierwszej edycji opracowania eKid, wzrósł odsetek dzieci odwiedzających w internecie strony erotyczne. Wśród dzieci poniżej 13 roku życia, w maju aż 48 proc. przynajmniej raz zajrzało na witrynę erotyczną. W grupie wiekowej 13-15 lat odsetek ten wynosi aż 52 proc. - o 10 punktów procentowych więcej niż w poprzedniej edycji.

Fundacja Kidprotetct.pl zajmuje się problemem bezpieczeństwa dzieci w internecie. Od 2009 r., realizuje program profilaktyczno-edukacyjny "Szkoła Bezpiecznego Internetu" skierowany do szkół w całej Polsce. Wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka prowadzi czwartą odsłonę ogólnopolskiej kampanii społecznej "Stop pedofilom!", która zwraca uwagę dorosłych na problem uwodzenia dzieci w sieci. Przez Centrum Edukacyjne Fundacja Kidprotect.pl oferuje szkolenia z bezpiecznego internetu nauczycielom, uczniom oraz rodzicom w całej Polsce. Przyznaje bezpłatny certyfikat "Strony Przyjaznej Dzieciom", który może uzyskać każda strona spełniająca warunki strony bezpiecznej dla dzieci młodych użytkowników.