Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś, trzy samorządy wnioskują łącznie o kwotę prawie 323 tys. zł.

- Po największą dotację chce sięgnąć Jarosław - ponad 146 tys. zł. Zamierza wybudować lub kupić budynek na potrzeby żłobka. Ma w nim powstać 28 nowych miejsc dla maluchów. Sto dzieci do lat trzech może znaleźć opiekę w nowym żłobku w Krośnie. Władze miasta za pozyskaną dotację w wysokości 118 tys. zł chcą przeprowadzić prace wykończeniowe i wyposażyć placówkę w potrzebne materiały dydaktyczne - dodała rzeczniczka.

Reklama

Natomiast władze Niska wnioskowały o ponad 47 tys. zł. Pieniądze mają być przeznaczone na adaptację budynku do potrzeb żłobka oraz wyposażenie. Władze gminy zakładają utworzenie 10 nowych miejsc w żłobku.

Oferty złożone przez samorządy zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez komisję powołaną przez wojewodę podkarpacką do 4 lipca. Ostatecznie o tym, czy samorządy otrzymają dotację, zdecyduje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

W pierwszym, majowym naborze wniosków w ramach programu "Maluch" z Podkarpacia złożono 8 wniosków na łączną kwotę ponad 823,5 tys. zł. Wszystkie zostały zaakceptowane przez resort pracy.

Na program "Maluch" w tym roku rząd chce wydać 40 mln zł. Jeśli pieniądze w obecnym naborze nie zostaną wykorzystane w całości, termin składania ofert w ramach kolejnej edycji programu mija 15 lipca. Nie dojdzie jednak do tej edycji, jeśli wcześniej środki zostaną wyczerpane w całości.