Maluch najlepiej dostrzega to, co znajduje się w odległości 20-30 centymetrów od jego twarzy. Świat, który widzi kilkutygodniowe dziecko, przypomina obraz oglądany przez zamarzniętą szybę. Dość dobrze widzi kontrastowe zestawienia: czerń i biel, pod warunkiem, że wzory są duże. Dlatego też w pierwszym okresie życia dla dziecka najatrakcyjniejsze są ilustracje w kontrastujących barwach, najlepiej czarno-białe. Uwagę noworodka przyciągają proste kształty i silnie skontrastowane powierzchnie. Badania wykazują, że najpierw patrzy on na miejsca styku kolorów, np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa wzrok po kształtach. W drugim kwartale życia wzrok dziecka wyostrza się. Świat widziany jest już bez efektu rozmywania się, jednak dziecko nadal nie widzi faktury przedmiotów.
Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne w rozwoju dziecka, dlatego trzeba zadbać o dostarczenie mu odpowiednich bodźców wzrokowych. Jak? Za pomocą specjalnie zaprojektowanych zabawek i… książeczek.

Reklama

czytaj dalej...




Książeczki dla małych dzieci dostępne na rynku nie są dostosowane do wzroku niemowląt. Za dużo jest w nich kolorów, zbyt wiele szczegółów. Dbając o ogólny rozwój niemowląt najmłodszych dzieci należy pamiętać o tym, w jaki sposób widzi ono świat i zapewnić mu kontakt z przedmiotami, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o nim.
Na podstawie badań wywodzących się z psychologii rozwoju małego dziecka powstała seria trzech książeczek „Oczami maluszka”, której pomysłodawcą jest Magdalena Ladzińska, mama rocznej Mai. Każda z książek jest zestawem czarno-białych, specjalnie dobranych ilustracji przedstawiających przedmioty z najbliższego otoczenia maluszka. Książeczki pozwalają nawiązać bliską więź między rodzicami a dzieckiem. Stwarzają okazję i poddają tematy do snucia opowieści o otaczającym dziecko świecie. Dzięki tym książeczkom rodzic wprowadza malucha w świat książek od pierwszych miesięcy życia.

Reklama
Media

Więcej informacji o książeczkach znajdziesz na stronie www.OczamiMaluszka.pl