"Książka w nowych szatach" prezentuje dzieje książki od czasów dawnych do jej współczesnych, elektronicznych odmian.

Reklama

"Mówienie o śmierci książki jest przedwczesne. Na naszej wystawie możemy zobaczyć zaskakujące swą formą książki-zabawki, audiobooki, iPady, książki artystyczne, ale również bardzo stare wydania książek dla dzieci, pochodzące z Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie" - powiedział podczas uroczystości otwarcia biennale jego dyrektor Jerzy Moszkowicz.

Druga zorganizowana w centrum Kultury Zamek w Poznaniu wystawa "Zabawki naszych dziadków" to prezentacja zbiorów z kolekcji Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

"Drewniane koniki, ptaszki, pięknie malowane figurki to tylko niektóre z magicznych przedmiotów poruszających dziecięcą wyobraźnię. Do dziś te cenne eksponaty stanowią inspirację dla twórców współczesnych zabawek i ozdób stylizowanych na dawne" - dodał Moszkowicz.

Równolegle do wystaw dzieci mogą wziąć udział w warsztatach i konkursach "Zgadnij, jaka to baśń?" - konkurs odgadywania tytułów baśni J.Ch. Andersena, na podstawie fragmentów słuchowisk Radiowego Teatru dla Dzieci, "Mali ilustratorzy" - ilustrowanie książeczek z poezją dziecięcą oraz "Zrób to sam!" - nauka wycinania i montowania małych form książkowych.

Podczas biennale przygotowano też spektakle teatralne, koncerty i pokazy starych filmów "Bajki w Starym Kinie". "To będzie majstersztyk. Nieme, animowane bajki Władysława Starewicza, zostaną zilustrowane muzycznie przez duet SzaZa" - powiedział Moszkowicz.

Reklama

Przez cały czas trwania festiwalu w poznańskiej Cydateli będą stały cztery "jurty sztuki" (duńska, węgierska, polsko-francuska i afrykańska), w których będzie można zapoznać się z artystycznymi działaniami z różnych regionów świata.

Festiwal zakończy w sobotę 4 czerwca finałowy festyn, podczas którego będzie można wysłuchać koncertów, czy obejrzeć spektakl teatralny.

Festiwal jest drugą częścią 18. Biennale. Wcześniej w dniach od 9 do 14 maja zorganizowano warsztaty twórcze, w których wzięło udział kilkanaście tysięcy dzieci. W czasie praktycznych zajęć uczyły się one m.in. jak wykonywać biżuterię z warzyw i owoców, uczyły się kręcenia filmów, zwiedzały wirtualne muzea, pracowały z marionetkami i poznawały tradycyjne gry podwórkowe.

Biennale Sztuki dla Dziecka jest interdyscyplinarną imprezą organizowaną przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka. Pierwsza edycja miała miejsce w 1973 roku. W 1984 roku, po kolejnym biennale, utworzono w Poznaniu Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, który w 1999 roku przekształcił się w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.