Projekt został zainaugurowany na wtorkowej konferencji prasowej. "Chcemy pomóc mamom, którym z różnych względów ciężko jest się włączyć w rynek pracy" - powiedziała prezes fundacji MaMa Sylwia Chutnik. "Chodzi nam też o pomoc tym kobietom, które urodziły dziecko przed ukończeniem 18 roku życia, bądź doświadczyły przemocy w domu" - dodała.

Reklama

"Marzy nam się stworzenie spółdzielni socjalnej, gdzie młode kobiety będą mogły wzajemnie się wspierać w trudnym biznesie, utrzymaniu na rynku pracy. Chcemy się skupić na produkcji małych przedmiotów, sprzedawanych za niewielkie pieniądze" - przekonywała na wtorkowej konferencji Sylwia Chutnik.

Udział w przedsięwzięciu zagwarantowane ma już dziesięć młodych mam. Docelowo przez dwa lata ma być w niego zaangażowanych 15 kobiet. Fundacja MaMa czeka na zgłoszenia do 13 kwietnia - ankietę znaleźć można na stronie internetowej fundacji www.fundacjamama.pl; informacje o spółdzielni pojawiły także na plakatach zamieszczonych w stołecznych żłobkach, przedszkolach i mediotekach.

"Jak do tej pory mamy około 20 zgłoszeń; nabór trwa cały czas" - powiedziała PAP koordynatorka projektu Magdalena Zowsik.

Projekt "Spółdzielnia Mam" będzie realizowany przez dwa lata, w trzech modułach: Rozwój osobisty - ma pomóc młodym kobietom odzyskać wiarę w siebie. Kolejnym modułem będzie szkolenie w zakresie technik rzemieślniczych i znajomości polskiego folkloru. Na koniec kobiety dowiedzą się, jak tworzy się spółdzielnię i kieruje jej działalnością.

W projekt zaangażowały się finansowo jedna z francuskich fundacji i polska grupa hotelowa - przekazały Fundacji MaMa 41 tys. euro.

Fundacja MaMa to pozarządowa organizacja założona w 2006 roku w Warszawie. Działa na rzecz praw matek w Polsce organizując m.in kampanie społeczne, akcje na rzecz praw pracowniczych, a także warsztaty i szkolenia.