Rodzice uważajcie jakie zabawki, kupujecie swoim pociechom. Niektóre z nich są, bowiem szkodliwe dla zdrowia waszych dzieci. Jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Handlową aż połowa z nich nie spełnia norm bezpieczeństwa. Inne z kolei są źle oznakowane lub zawierają substancje rakotwórcze, które mogą być nawet groźne dla życia.

Reklama

Przed świętami w sklepach półki, aż uginają się od zabawek. Jest ich taki wybór, że naprawdę trudno się zdecydować, co kupić dziecku. Kolorowe lalki, klocki, samochody, pluszaki i inne cuda każdego dnia kuszą nasze pociechy. Trzeba jednak bardzo uważać. Dlaczego?

Jak wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Handlowej po przebadaniu 66 zabawek okazało się, że z ponad połową coś jest nie tak. Zabawki były albo źle oznakowane, albo miały niewłaściwe wykończenia lub po prostu nie spełniały swojej funkcji. - Musieliśmy wycofać ze sprzedaży kucyka, w którym stwierdzono obecność, większą niż dopuszczalna tzw. ftalanów, czyli substancji rakotwórczych- opowiada Beata Tarnawska - Węglarczyk, pracownik PIH w Krakowie.

A jak sprawdzić czy zabawka jest bezpieczna? - Przede wszystkim nie może ona pochodzić z przypadkowego bazaru, tylko ze sprawdzonego sklepu - tłumaczy Beata Tarnawska - Węglarczyk. Poza tym każda zabawka na baterię powinna mieć instrukcję obsługi. Powinniśmy być, również wyczuleni na zapach kolorowych przedmiotów, które mogą być przyczyną alergii u dziecka oraz zwracać uwagę, czy z tworzywa z jakiego jest zrobiona zabawka nie odchodzi farba. Jeżeli chodzi o klocki to nie mogą być one za małe, aby dziecko ich nie połknęło.

Żółta krowa

Fakt

Sznur jak pętlaTa zabawka ma sznurek. Jest on niebezpieczny dla dziecka, ponieważ podczas zabawy może zacisnąć się wokół szyi naszej pociechy i ją udusić.

czytaj dalej...

>>> Czytaj także: Za drzwiami nie było windy. "Spadłem jak kamień"
Żółta kaczka

Fakt

Za małe klockiChoć ta żółta kaczka wygląda niewinne, nasze dziecko podczas zabawy może połknąć elementy, które wciska się do jej środka. Są one, bowiem zbyt małe.


Krowa w łaty

Fakt
Reklama

Substancje rakotwórcze. Ta krówka została wykonana z miękkiej gumy, która zawiera zbyt dużą ilość tzw. ftalonów, czyli substancji rakotwórczych

czytaj dalej...

>>> Czytaj także: Za drzwiami nie było windy. "Spadłem jak kamień"Maskotka

Fakt

Złe oznaczenieTen pluszak został źle oznakowany jeżeli chodzi o wiek dziecka. Jest na baterie, dlatego powinien mieć instrukcję obsługi. Niestety nie miał

>>> Czytaj także: Za drzwiami nie było windy. "Spadłem jak kamień"