• Malowanie rękami - dzieci będą nim zachwycone, ale uprzedź rodziców kolegów swojego dziecka, by przyszykowali ubranka, które mogą zostać zniszczone. W domu rozłóż na podłodze dużą folię i na niej jeden wielki arkusz papieru. Dzieci mogą razem tworzyć kompozycję. Uwaga! Skorzystaj z farb wodnych, plakatowe trudniej się zmywają!
  • W domu można zorganizować konkursy, np.: kto dłużej będzie podrzucał balonik, stał na jednej nodze, zbuduje największą wieżę z klocków.
  • Puszki po konserwach to świetny rekwizyt. Można ustawić z nich piramidę i miękką piłką rzucać do celu. Można również okleić je plasteliną lub kolorowym papierem, robiąc wazoniki czy skarbonkę. A także zbudować z nich perkusję - ale tę propozycję radzimy starannie rozważyć…
  • Jeżeli wykazujesz zdolności plastyczne i możesz uszyć pacynki lub po prostu je już masz - przygotuj dla dzieci teatrzyk. Na krzesła z oparciem narzuć kocyk - to będzie scena. Pamiętaj, że scenki powinny być wesołe i dość krótkie, aby dzieci się nie znudziły.
  • Maluchy uwielbiają tańczyć i śpiewać. Warto to wykorzystać. Jeżeli umiesz grać na gitarze, przygotuj dla dzieci proste instrumenty - bębenki, grzechotki, tamburyna - kupione w sklepie lub zrobione w domu. Gdy muzycznych talentów brak, włącz płytę lub kasetę i zaproponuj tańce. Maluchy chętnie zatańczą w kółeczku lub pobawią się w rytm muzyki, wykonując proste ćwiczenia gimnastyczne (skłony, pajacyki itp.).
  • Możesz też urządzić bal przebierańców - to zabawa na cały dzień!
  • Pobawcie się w zoo. Poproś dzieci, by udawały jakieś zwierzątko. Twoim zadaniem będzie odgadnięcie, kto jest kim!
  • Dzieci słuchają bajek i wierszyków, a także odgrywają scenki. Poszukaj (lub wymyśl) krótkie opowiadanie, w którym drzewa będą szumieć, kotki miauczeć itd. Poproś dzieci, by gdy przeczytasz konkretny fragment, wykonały polecenie. Np.: „I wtedy na sawannie rozległ się tupot stada biegnących żyraf” - dzieci tupią. Lub: „Liście szumią na wietrze” - dzieci podnoszą rączki i mówią „szszszsz...”.
Reklama

Dla małego smakosza

Całodniowa opieka nad dziećmi oznacza, że trzeba też przygotować posiłki. Pamiętaj - najprostsze i kolorowe będą dzieciom najbardziej smakowały. Mogą to być makarony z różnymi dodatkami lub po prostu kotleciki. Uwaga! Warto włączyć kilkulatki do przygotowań - mogą np. mieszać warzywa, solić potrawy, rozkładać plastikowe talerzyki.