1. Wyprawa do Egiptu
Do zabawy będą ci potrzebne: farbki do malowania na twarzy, puste kartony, prześcieradło i dużo rolek taniego papieru toaletowego. Zróbcie sobie makijaż - faraon też się malował! Z prześcieradeł zrób tuniki. Karton może być rydwanem (a tatuś koniem) lub blokiem kamiennym, który posłuży do budowania piramidy. A rolki papieru to bandaż! Niech dziecko zrobi z ciebie mumię…

2. Wesołe jedzenie
Słodki krem jest pyszny…A jeżeli będziecie go jeść bez użycia rąk,samą buzią- to zabawa będzie nie tylko smaczna, lecz także wesoła!

3. Kalambury
Podziel wszystkich uczestników zabawy na dwie drużyny. Wypisz na kartce hasła - mogą to być tytuły bajek, nazwy zwierząt, znane powiedzenia itp. Jedna osoba z drużyny odczytuje hasło i przedstawia je gestami. Reszta osób musi odgadnąć je w ciągu np. 5 minut. Wygrywa ta drużyna, której więcej razy się to uda!

4. Szczudła z puszek
Weź dwie szerokie puszki (np. po ananasach). Zrób w denku cztery dziury i przewlecz sznurek tak, by pomiędzy nimi zmieściła się stopa dziecka. Końce zwiąż na wysokości bioder dziecka. Dziecko trzyma za sznurki i próbuje chodzić. Ty też możesz…

5. Piraci na statek
Będą ci potrzebne: rulon papieru (lornetka), namagnesowana igła (kompas), prześcieradło (z niego zrobisz żagiel), skarb (słodycze lub prezenty) oraz mapa, jak do niego trafić. Pamiętaj - warto bawić się na dworze, np. na działce. Przebierzcie się za piratów i szukajcie skarbów!

6. Wielka orkiestra
To świetna zabawa, pod warunkiem że mieszkacie na odludziu. Weź garnki i przykrywki, z których zrobisz perkusję. Przydadzą się: puszki wypełnione grochem lub kamyczkami, mocno napięta linka przywiązana do dwóch patyków, tuba z kartonu, słoiki o różnej pojemności wypełnione wodą. Wszystkie te „instrumenty” wydają różne dźwięki! To ciekawa zabawa i znakomity eksperyment!

7. Tarzan i Jane
To propozycja zabawy na świeżym powietrzu. Będą potrzebne grube liny: przywiąż je do konarów drzew i upewnij się, że wytrzymają duży ciężar. Na linach co 30 cm zawiąż supły. Zróbcie konkurs: kto pierwszy wejdzie na górę! Możecie też ustawić basenik z wodą - zadanie będzie polegało na „przefrunięciu” na linie nad basenem.

8. Na indiańskim szlaku
Razem przygotujcie pióropusze - kolorowe piórka kupisz w supermarketach. Farbkami do twarzy namalujcie indiańskie znaki na ciele. Zbudujcie wigwam z prześcieradła. Na dworze możecie tropić dzikie zwierzęta (np. szukać śladów wiewiórek w lesie) oraz strzelać do celu z własnoręcznie zrobionych łuków.

9. Malowanie na luzie
Namalujcie obraz, trzymając pędzel… w ustach. Świetną zabawą jest też malowanie stopami oraz rękami bez użycia pędzla!

10. Wiszące jabłko
Do ogonków jabłek przywiąż sznurek. Zawieś je na gałęzi lub - jeżeli bawicie się w domu - np. na drążku gimnastycznym. Trzymając ręce z tyłu, spróbujcie zjeść jabłko. Smacznego…

11. Hawajska plaża
Rozłóż w ogródku albo na działce folię, wysyp piasek. Zakop w nim muszelki i kolorowe kamyki (kupisz je w pasmanterii). Zrób spódniczki oraz kwiatowe wieńce z bibuły. Zatańcz z dzieckiem! Porozkładaj dookoła egzotyczne owoce. Odszukajcie zakopane morskie skarby i ułóżcie z nich kompozycję.

12. Bez podglądania
Wykorzystaj stare, sprawdzone zabawy, np. ciuciubabkę. Możesz ją urozmaicić: przyczep duży karton na ścianie, drzwiach lub drzewie. Zawiąż dziecku oczy i poproś, by namalowało pierwszy element wybranego wspólnie rysunku (np. słonia). Zawiąż oczy następnemu dziecku, które dorysuje kolejny element. I tak dalej…

13. Zwariowany wyścig
Pomysłów, jak się ścigać, jest mnóstwo. My proponujemy podskakiwanie na dmuchanych piłkach oraz wyścig w workach. Możecie też biegać w parach - przywiąż w kostce swoją nogę do nogi partnera…

14. Cyrk na trawie
Zamiast rzucać do pudełka piłki, możecie np. namalować na kartonie fokę i karmić ją, rzucając różne przedmioty do wyciętego otworu! Zrób też paradę klaunów i zorganizuj np. skoki na trampolinie!

15. Rycerze i roboty
Przygotuj kartony, sztywny papier, folię, guziki, klej i farby. Zróbcie razem stroje rycerzy lub robotów. A potem - turniej i wielki bal! Dziewczynki mogą być damami dworu.

16. Tor przeszkód
Możesz wykorzystać urządzenia na placu zabaw lub sama ustaw kilka przeszkód. Przygotuj też zadania do rozwiązania - za dobre odpowiedzi przyznawaj punkty!

17. Przeciąganie liny!
Kto silniejszy - ale pamiętaj, że dwie drużyny powinny mieć identyczne szanse, czyli rodzice bawią się razem z dziećmi - rzecz jasna każde z nich w innej drużynie!

18. Nakarm mnie!
Przygotuj krem w salaterkach. Podziel uczestników zabawy na pary, posadź naprzeciw siebie. Zawiąż im oczy i… niech karmią się nawzajem!

19. Dookoła świata
Przygotuj przekąski rodem z Japonii, Indii, Australii, Meksyku itp. Uszyj elementy stroju z każdego z tych krajów (pióropusz, sari itp.) i przygotuj zabawy: rzut lassem, walkę samurajów lub sumo, rzut bumerangiem, taniec brzucha! Dzieci są szczere, a ich wypowiedzi mogą być zabawne. Nasz „mały humorek” poprawi twój nastrój!