W świecie dziecka tak wiele się dzieje: co chwila kuszą nowe zabawy, intrygują dźwięki, pojawiają się i znikają kolorowe owady, przebiegnie pies, spadnie listek. Wszystkie te informacje trzeba sprawdzić - nic więc dziwnego, że maluch przed chwilą budujący wieżę z klocków teraz jest już przy oknie, bo usłyszał klakson samochodu. Możesz być pewna, że za chwilę wyciągnie kredki lub pójdzie sprawdzić, co to za zapach unosi się z kuchni. Przy tak wielu bodźcach dziecku trudno się skoncentrować. Ale ta umiejętność jest bardzo ważna i cenna. Zacznijcie więc trenować!

Wydając dziecku polecenie lub prosząc je o coś, mów krótkimi zdaniami. Podawaj zawsze tylko jedną informację, nie mów np.: posprzątaj zabawki, a potem, jak się już umyjesz, poczytamy. Dziecko zapamięta tylko to, że będzie bajka!

W czasie, gdy dziecko jest czymś zajęte, nie przeszkadzaj mu. Pozwól też, by skończyło to, co właśnie robi. Dlatego wcześniej je uprzedź, że np. za pięć minut wychodzicie lub będzie obiad.

Zachęcaj dziecko do zabaw wymagających skupienia: układania puzzli, rysowania, lepienia z plasteliny itp. Baw się razem z nim. Pamiętaj, aby dostosować zadania do wieku i umiejętności dziecka. Zbyt trudne - zniechęcą!

Dbaj o porządek w pokoju dziecka. Wymagaj, by sprzątało zabawki. Jeżeli np. układa klocki, to na podłodze nie powinno leżeć nic innego. Postaraj się też dostarczać dziecku jak najmniej bodźców. Wyłączaj więc muzykę i telewizor, jeżeli ich nie ogląda i nie słucha.

Przygotowując dla dziecka konkretne zadania, wybieraj takie, które zajmą nie więcej niż 15-20 minut. Monotonia jest nużąca i maluch będzie się rozpraszał.

Ustal porządek dnia i go zachowuj. Regularny tryb życia bardzo pomaga! Posiłki powinny być o stałej porze, podobnie jak kąpiel czy oglądanie telewizji.

Wdrażaj dziecko w proste obowiązki domowe wymagające koncentracji, np.: nakrywanie do stołu, odkładanie naczyń na odpowiednie półki, obieranie jajek.

Ogranicz oglądanie telewizji i korzystanie z komputera do jednej godziny dziennie. Zamiast tego zaproponuj czytanie książek. Maluch skupi się na słuchaniu opowieści czy wierszyków, jeżeli będą interesujące (np. zabawne), a obrazki w książce kolorowe i ciekawe.

Zapewnij malcowi codziennie dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Dzieci muszą rozładować energię! l rozmawiaj z dzieckiem, pozwól, by opowiadało, co się działo np. w przedszkolu. Uważnie słuchaj tych opowieści!