Dopóki maluch chodzi tylko po podłodze, wystarczą mu antypoślizgowe skarpetki. Paluszki u nóg niemowlęcia ułożone są promieniście, dlatego ściskanie ich zbyt wąskimi butami może zniekształcić stópkę i być przyczyną wielu dolegliwości. Starajmy się jak najpóźniej założyć maluchowi buciki.

Pierwsze buty dla malca

Gdy dziecko opanuje sztukę chodzenia i będzie mogło już spacerować po dworze, warto kupić mu sznurowane trzewiki z usztywnioną piętą, na elastycznej podeszwie. Pod żadnym pozorem nie powinno się kupować dziecku butów, które są kopiami obuwia dla dorosłych, wykluczone są wąskie noski i podwyższone obcasy. Do sklepu z obuwiem najlepiej wybrać się z dzieckiem. Patyczek czy obrys stopy z pewnością pomogą, ale nie zastąpią mierzenia. Maluch powinien w przymierzanych butach stanąć obiema nóżkami na podłodze. Badając długość, trzeba nacisnąć czubek buta kciukiem, jeśli mieści się on między palcami dziecka a końcem bucika, rozmiar będzie dobry. Dla pewności powinno się włożyć swój mały palec między piętę dziecka a cholewkę buta, musi się tam swobodnie zmieścić.

Spod znaku „Zdrowej Stopy”

W sklepach nie brakuje nęcących kształtem i kolorem dziecięcych bucików. Nie należy jednak zwracać uwagi tylko na wygląd zewnętrzny. Wybór odpowiednich bucików ułatwi rodzicom znak "Zdrowej Stopy” nadawany butom, spełniającym ścisłe kryteria, przez Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w porozumieniu z Instytutem Matki i Dziecka. Znak ten przedstawia uśmiechniętą stopę na żółtym tle i umieszczony jest na podeszwie buta. Pamiętaj, że czasami już po 2 miesiącach malec wyrasta z bucików i trzeba mu kupić następne.

Cechy dobrego buta

Cholewka
Ze skóry (nappa, softa, anilina) lub z tkanin z włókien naturalnych (bawełna, wełna, len).

Sztywny zapiętek
Lub wgłębienie w wewnętrznej części obuwia (tzw. łoże dla pięty) zapewniające właściwe ustawienie pięty i stopy.

Obcas
Szeroki (sięgający 1/3 długości buta) i niski (do 1,5 cm wysokości dla dzieci do 3 lat, a dla starszych - obcas może mieć 3 cm wysokości).

Podeszwa
Antypoślizgowa, najlepiej z miękkiej gumy, amortyzująca wstrząsy i nierówności twardego podłoża, nieutrudniająca naturalnych ruchów stopy przy chodzeniu.

Szeroki i usztywniony nosek
Dziecko musi swobodnie poruszać palcami w górę i w dół i jednocześnie na tyle wysoki, by nie naciskał od góry na palce.

Szwy i twarde elementy
Nie mogą być wyczuwalne od środka.

Górny brzeg cholewki
Zaokrąglony, sięgający za kostkę, by nie uciskać ścięgna Achillesa i nie urażać kostki.

Różne rodzaje bucików

Trzewiki
Sznurowane, sięgające za kostkę. Są odpowiednie dla dzieci do 3 lat i dla starszych.

Pantofle
Te na lato też powinny mieć zakryte palce i piętę oraz usztywniony zapiętek.

Sandały
Wybierajmy modele przepuszczające powietrze, z odkrytym śródstopiem. Nie kupujmy sandałków z plastiku.

Tenisówki
Tylko dla dzieci starszych, które umieją chodzić. Powinny być bez wkładek unoszących sklepienie podłużne stopy.

Adidasy
To obuwie sportowe - nie nadają się do chodzenia na codzień - słabo przepuszczają powietrze.

But-skarpetka
Dla najmłodszych do nauki chodzenia. Powinny mieć gumową podeszwę z wypustkami.

Pytania do ortopedy

Czy można zakładać dziecku buciki po starszym rodzeństwie?
Używane buty są dopasowane do kształtu stopy poprzedniego właściciela i do jego sposobu chodzenia. Im lepszy but, tym lepiej się dostosował. Odziedziczone buty mogą zatem zniekształcać stopy kolejnego użytkownika. Dlatego nie wolno obuwać dziecka w cudze buty.

Lepiej kupować dziecku buty drogie, czy raczej tanie, bo i tak szybko z nich wyrasta?
Wysoka cena nie zawsze oznacza wysoką jakość, tym bardziej że dzieci bardzo szybko wyrastają z butów. Nie polecamy też najtańszych "adidasów” i tenisówek z bazarów i targowisk, ponieważ rzadko spełniają one kryteria zdrowego obuwia. Kupując buty dla dziecka trzeba przede wszystkim kierować się ich budową. Dziecko ma bardzo dużą stopę.

Czy można mu kupić buty dla dorosłych?
Nie. Konstrukcja takich butów odpowiada ukształtowanej stopie osoby dorosłej, a nie zmieniającej się wciąż, chociaż dużej, stopie dziecka. Dlatego dopóki stopa rośnie, wybieramy buty przeznaczone dla dzieci, chociaż w dużych numerach.

Czy dziecko może nosić drewniaki?
Nie. Wszelkie klapki drewniane są przeciwwskazane! Mają bowiem twardą podeszwę, przez co stopy nie wyczuwają podłoża, a to grozi upadkami, szczególnie przy schodzeniu ze schodów.

I na koniec bardzo ważna informacja - nie należy kupować butów na wyrost, co często czynią rodzice. Za duże buciki mogą zniekształcić stopę dziecka.