Jeszcze zanim wrócisz z dzieckiem ze szpitala, pomyśl o zaaranżowaniu kącika do przewijania. Mogą to być: komoda, przewijak nakładany na łóżeczko lub stół, na którym ułożysz ręcznik, ceratkę i flanelową pieluszkę. Ważne jednak, aby tuż obok znalazło się miejsce na niezbędne akcesoria. Dobrze też, jeśli w pobliżu stoi szafka lub komoda z zapasowymi ubrankami oraz pieluszkami.

Krok pierwszy: higiena

Połóż dziecko na przewijaku i rozbierz na tyle, aby dostać się do pieluszki. Zdejmij ją i odłóż na bok. Oczyść pupkę wacikami zwilżonymi wodą z mydłem dla niemowląt lub jednorazowymi chusteczkami. Zrób to szczególnie dokładnie, jeśli w pieluszce była kupka. Zacznij z przodu i wolno przechodź do mycia pośladków i fałdek na nóżkach. Pamiętaj, że u dziewczynki nie ma konieczności przecierania wnętrza warg sromowych. Jeśli jednak dostała się tam kupka, oczyść to miejsce ruchem z góry na dół. U chłopca wytrzyj dokładnie zakamarki wokół worka mosznowego. Umyj też siusiaka, ale nie odciągaj napletka.

Krok drugi: pielęgnacja

Gdy oczyściłaś już pupkę, przyjrzyj się, czy nie pojawiły się na niej ślady odparzenia lub uczulenie. W takich przypadkach konieczne może być użycie specjalnego preparatu lub wizyta u lekarza. Jeśli jednak pupka wygląda zdrowo, posyp ją pudrem lub posmaruj kremem. Nie stosuj jednak obydwu tych kosmetyków razem. Mają one takie samo zastosowanie, a użyte jednocześnie spowodują powstanie grudek i nie zabezpieczą wrażliwej skóry dziecka.

Krok trzeci: pieluszka

Zanim przejdziesz do ostatniego etapu, pozwól dziecku poleżeć chwilę z gołą pupką i nieskrępowanymi nóżkami. Maluchy to uwielbiają (musisz się jednak przygotować na mokrą niespodziankę)! Gdy wreszcie wrócisz do przewijania, zwróć uwagę, aby tłustym kremem nie pobrudzić taśm w jednorazowej pieluszce. W przypadku tetry pamiętaj natomiast, że pielucha wymaga wcześniejszego złożenia w trójkąt. Istnieje także metoda tzw. podwójnego pieluchowania. Wówczas najpierw między nóżkami dziecka umieszcza się prostokątnie złożoną tetrę, a dopiero później trójkątną pieluszkę. Pamiętaj także, że aby uniknąć przesiusiania śpioszków, pupę dziecka powinnaś dodatkowo zabezpieczyć specjalną ceratką. Teraz zostało ci już tylko zapiąć małe śpioszki i... sprawdzić, czy zapach, który właśnie poczułaś, nie oznacza powrotu do kroku pierwszego.

Jakie wybrać pieluszki

Na nic się zdadzą pochwały lub krytyka. O wyższości jednej pieluszki nad drugą musisz zdecydować sama. Niemal każda mama prędzej czy później staje przed tym samym dylematem - jakie pieluszki wybrać? Czy za namową przyjaciółki sięgnąć po produkt jednorazowy? A może lepiej zaufać doświadczeniu mamy i zdecydować się na pieluchy tetrowe? Na te pytania nie ma jednoznaczej odpowiedzi. Dlatego z pewnym wyprzedzeniem warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Pieluszki jednorazowe

Są wygodniejsze w użyciu. Nawet niedoświadczony rodzic bez trudu opanuje sztukę zdejmowania i zakładania takiej pieluszki. Nie to jednak jest najważniejsze. Pieluszki jednorazowe są zdecydowanie bardziej chłonne od tetrowych. W rezultacie maluszek dłużej może w nich leżeć, nie odczuwając wilgoci i związanego z nią dyskomfortu. Ponieważ mocz nie wydostaje się z nich na zewnątrz, nie ma także problemu pobrudzonych i przemoczonych ubranek. Z tego powodu pieluszki jednorazowe doskonale sprawdzają się w nocy, podczas podróży lub spacerów. Dzięki specjalnej, przepuszczającej mocz i zachowującej suchość warstwie pupa maluszka nie jest narażona na odparzenia. Niestety, zdarza się jednak, że pieluszki jednorazowe powodują uczulenie (warto wtedy wypróbować podobny produkt innej firmy). Nie bez znaczenia jest także cena, którą trzeba zapłacić za komfort dziecka i własną wygodę. Pieluszki jednorazowe to wydatek od 50 gr do 1 zł za sztukę. Biorąc pod uwagę, że niemowlę na początku zużywa 10-12 pieluch dziennie (później 5-7 sztuk), warto uwzględnić te koszty w domowym budżecie.

Tradycyjna tetra

Choć używały ich jeszcze nasze babcie, pieluszki tetrowe do dziś mają wielu zwolenników. Uważa się, że są bezpieczniejsze, ponieważ nie uczulają. Popularna jest także opinia, że dziecko, które od małego czuje na pupie nieprzyjemne pieczenie, szybciej zaczyna kojarzyć ten fakt z siusianiem, a co za tym idzie, prędzej uczy się korzystać z nocnika. Dla młodych mam nie bez znaczenia jest również fakt, że korzystanie z pieluszek tetrowych jest stosunkowo tanie. Na wydatki narażamy się tylko raz, kompletując wyprawkę (powinno się w niej znaleźć 30-40 pieluszek). Dla porządku należy jednak wspomnieć, że nie jest to koszt całkowity. Używanie pieluszek z tetry wymaga także stosowania ceratek lub gumowanych majteczek. Do tego wszystkiego doliczyć trzeba również koszt proszku oraz prądu używanego podczas prania i prasowania pieluch. Zwłaszcza że na początku trzeba to robić niemal codziennie.


Oprac. na podst. "Pani Domu"