Dziecko dysponuje lepszym podsłuchem, niż MI5 czy Mossad razem wzięte. Nie ma więc sensu zastanawiać się, skąd wzięło słowo na "p", "d" czy nawet "k" . Mogło usłyszeć je dosłownie wszędzie, w autobusie, telewizji, a nawet zza ściany (sąsiedzi nie przebierają w słowach? To masz już odpowiedź).

Reklama

ZIGNORUJ TESTY

Pierwszą reakcją na przekleństwo w ustach malucha jest śmiech i niedowierzanie dorosłego. Pamiętaj jednak, że najważniejsze to zapanować nad sobą i spróbować zignorować usłyszane słowo. Być może będzie to jednorazowy incydent: nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają nas sprawdzać. Jedno jest pewne: gdy pociecha zorientuje się, że test wypadł pomyślnie i rodzice reagują emocjonalnie na jakieś słowo, będzie je z rozmysłem powtarzać. Zachowaj więc zimną krew i nie daj się wciągnąć w tę dziecięcą próbę sił.

A JEŚLI TO NIE PROWOKACJA?

Sprawa wygląda inaczej, jeśli dziecko używa przekleństw specjalnie (całkowicie świadomie) i sytuacja ta powtarza bardzo często. Wtedy musimy z dzieckiem porozmawiać. Jeśli okaże się, że słówko zostało przyniesione z przedszkola, to warto ten fakt zgłosić pani wychowawczyni. Być może któreś z dzieci uczy inne rynsztokowego języka i trzeba coś z tym faktem zrobić (najlepiej poinformować rodziców).

Spytaj się swojej pociechy, czy wie, co znaczy używane przez niego brzydkie słowo (albo słowa). Powiedz dziecku, że przeklinaniem może zrobić komuś przykrość albo kogoś obrazić. To dobry sposób, by malec poczuł, że słowa mogą ranić. Mów do dziecka spokojnie, nie unoś się i nie denerwuj - to podstawa udanej konwersacji.

JAK KARAĆ?

Jeśli sytuacja przybiera na sile i malec, mimo twoich starań, nadal przeklina, reakcja powinna być zdecydowana i ostateczna. Stanowczym tonem oznajmij dziecku, że zabraniasz mu używania brzydkich słów i jeżeli jeszcze raz przeklnie, to dostanie karę. Konsekwentnie przestrzegaj tego, co dziecku zapowiedziałaś: za powiedzenie brzydkiego słowa postaw dziecko w kącie albo ustanów tzw. "szlaban", na przykład na telewizję. Twój maluch powinien wiedzieć, za co się go każe, więc powiedz to dziecku wprost, krótko i treściwie.

_______________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Pije ojciec, pije dziecko...
>>> WWW to przyjaciel, a nie wróg dziecka
>>> Jedenaste: nie rozpieszczaj dziecka!