Inne
Reklama

Tradycyjne „Skąd się biorą dzieci?” to oczywiście jedna z największych rodzicielskich zmór, od stuleci popychająca dorosłych do mętnych opowieści z kapustą i bocianami w tle. Ale niezłą zagwozdką okazują się też pytania wymagające od dorosłych rozległej wiedzy z różnych dziedzin nauki – wynika z ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii na potrzeby nowego programu pt. „Co wiedzą dzieci? Pytania dotyczące budowy wszechświata, kuli ziemskiej, ciał ludzkich i zwierzęcych, wytwarzania prądu i tym podobne znalazły się w czołówce najbardziej niewygodnych i najtrudniejszych pytań zadawanych dorosłym przez ich pociechy.

Inne

czytaj dalej... >>> Skąd się bierze wiatr, a niebo jest niebieskie?Są też kwestie, które my przyjmujemy jako rzecz oczywistą, ale prawdopodobnie po prostu z przyzwyczajenia. Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 2,5 tys. rodziców, dorosłym nie jest łatwo wyjaśnić również tak zagadkowe dla młodego człowieka fakty jak to, dlaczego morze jest słone, niebo niebieskie czy skąd się bierze wiatr.

Inne

czytaj dalej... >>> Dzieci się biorą z górnej półki w Tesco
BOCIAN, KAPUSTA I... PÓŁKA W TESCO?

Badanie ujawniło również, po jakie wybiegi dorośli w odpowiedziach sięgają najczęściej. W wyjaśnianiu, skąd się biorą dzieci, siedmiu na dziesięciu sięga po sprawdzoną metodę i odpowiada, że „dzieci przynosi bocian”. Blisko co czwarty (23 proc.) twierdzi, że „dzieci znajduje się pod krzakami agrestu”, co jest brytyjskim odpowiednikiem polskiej wymówki genezy rodzaju ludzkiego każącej szukać w kapuście. Niektórzy rodzice okazują się być jednak bardziej kreatywni i sięgają po repertuar zjawisk nieznanym naszym pradziadom. W ankiecie padła między innymi odpowiedź: „mama i tata mogą kupić dzieci z górnej półki w nocy w Tesco”.
Inne

czytaj dalej... >>> Skąd się biorą geje i lesbijki?
BÓG I ŚMIERĆ, CZYLI SPRAWY OSTATECZNE

Ciężkie chwile czekają rodziców, gdy latorośl zaczyna się interesować sprawami bardziej ostatecznymi, takimi jak Bóg, religia czy śmierć i przemijanie. Tu również zdarzają się najbardziej sprawdzone koła ratunkowe. Na pytanie: „co się dzieje po śmierci” - 40 proc. rodziców odpowiada, że idzie się do nieba lub piekła, niektórzy, że zostaje się aniołem. Około 5 proc. opiekunów ma podejście bardziej racjonalistyczne i dosłowne, odpowiadając, że zwłoki są grzebane na cmentarzu lub kremowane. Wśród dziecięcych pytań z kategorii „trudnych” nie braknie też takich, które nurtują również samych dorosłych. Są to na przykład: „dlaczego ludzie się zabijają?”, „dlaczego niektórzy rodzą się niepełnosprawni?” oraz „dlaczego niektórzy ludzie są homoseksualni?”.


Inne

czytaj dalej... >>> Odpowiedzi całkiem nieprawdziwe

Reklama
KOŁA RATUNKOWE

Rozpowszechnienie nowych technologii idzie na odsiecz umęczonym dorosłym. Bo choć co dziesiąty popuszcza w odpowiedzi wodzy fantazji (wymyśla odpowiedzi, bo wstyd mu wyjść na niewykształconego), to gros rodziców postanawia zapełnić luki w swojej własnej wiedzy. Aż 56 proc. sięga do internetu, by zdobyć potrzebną wiedzę. Prawdopodobnie chęć wyedukowania latorośli nie jest ich jedynym motywem. Chęć uniknięcia wstydu wydaje się pozostawać nie bez znaczenia – czterech na dziesięciu rodziców przyznało, że czują się niekompetentni, gdy nie znają odpowiedzi. 63 proc. rodziców składa żądane wyjaśnienia swoim pociechom, nawet gdy podejrzewa, że odpowiedź nie jest prawidłowa.
Inne

czytaj dalej... >>> Lista 20 najtrudniejszych pytań. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi.Oto 20 najtrudniejszych pytań, jakie zadają dzieci

1. Jak się robi prąd?

2. Co to są czarne dziury?

3. Co to jest nieskończoność?

4. Dlaczego niebo jest niebieskie?

5. Po co mamy rok przestępny?

6. Jak latają ptaki?

7. Dlaczego płaczemy przy krojeniu cebuli?

8. Skąd się bierze wiatr?

9. Dlaczego morze jest słone?

10. Jak duży jest świat?

11. Co się z nami dzieje, gdy umieramy?

12. Co to jest liczba pierwsza?

13. Czy Bóg istnieje naprawdę?

14. Skąd się biorą burze?

15. Dlaczego mrugasz?

16. Skąd się biorą dzieci?

17. Jak latają samoloty?

18. Co to jest czas?

19. Jak św. Mikołaj mieści się w kominie?

20. Skąd się bierze woda?