Taki wynalazek powinno się rozdawać za darmo wszystkim użytkownikom miejskich autobusów. Do tkanin, które powstają za pomocą techniki elektrospinningu wprowadza się bakterie, które zostają żywe nawet wtedy, gdy powstają z nich ubrania. Choć powszechnie wiadomo, że bakterie to nic dobrego, w tym wypadku mogą jednak mieć zastosowanie pozytywne.

Reklama

SKOMPLIKOWANE? NIE BARDZO

Nie od dziś mamy świadomość, że drobnoustroje są również używane w zastosowaniach przemysłowych (np. w biotechnologii czy oczyszczaniu ścieków).

Jak podaje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences", naukowcy ze Stony Brook University opracowali metodę powstawania samoczyszczących się tkanin. Choć sam proces elektroprzędzenia (ang. electrospinning) znany jest od lat 30-tych ubiegłego wieku, dopiero teraz uda się tę wiedzę właściwie wykorzystać.

Elektroprzędzenie polega na samoczynnym tworzeniu polimerowych włókien w silnym polu elektrycznym, dochodzącym nawet do 30 kV. W badaniach naukowcy wykorzystali biokompatybilny polimer - poli(tlenek etylenu) - wewnątrz jego włókien podczas procesu elektroprzędzenia zamknięte zostały komórki bakteryjne. By materiał ten był wodoodporny, całość zaimpregnowano roztworem glikolu zawierającym nadsiarczan amonu, kwas askorbinowy oraz siarczan żelaza.

czytaj dalej...KONIEC PRALKI?

W ten sposób powstał włóknisty materiał z unieruchomionymi wewnątrz włókien żywymi komórkami bakteryjnymi (około 97 procent drobnoustrojów przeżywa proces elektroprzędzenia), z którego można tworzyć np. biologiczne filtry usuwające chemiczne zanieczyszczenie wody lub odzież, która nigdy nie będzie brzydko pachnieć - nawet nasączona potem.

Według autorów odkrycia, możliwości praktycznego wykorzystania nowo opracowanej technologii jest niezmiernie dużo, między innymi dzięki możliwości "tworzenia" bakterii, które są w stanie zutylizować teoretycznie każdą substancję chemiczną, jaką zna człowiek. A bakterie te można łatwo zamknąć we włóknach, tworząc następnie bakteryjne tkaniny.

Być może niedługo pralki na dobre znikną z naszych łazienek.

________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Aby zmysły wam nie prysły
>>> Tych panów kochamy nawet z wąsiskami!
>>> Kolejny gwiazdor jest damskim bokserem