Gdy w 1989 roku złożyła słynne oświadczenie, wiedziała, że wszystko się w tym momencie zmieni. Zdawała sobie sprawę, że Polska wchodzi do zupełnie nowego świata - nowego, ale na pewno mniej "bezpiecznego" niż ten, który gwarantował poprzedni system: "Bo to, że myśmy skończyli ustrój totalitarny, jest czymś fantastycznym, natomiast niewątpliwie zaczęliśmy należeć do świata – z całą jego brutalnością. (...) Jestem dzieckiem komunizmu - nawet, gdy wchodzę teraz do sklepu, pytam >Przepraszam, czy jest dżem?<" - wyznaje Szczepkowska.

Reklama

TERAZ WSZYSTKO WOLNO POWIEDZIEĆ...

Czy gwiazda dobrze czuje się po 20 latach wolności? " Jestem osobą twórczą, ale za to kompletnie pozbawioną talentów organizacyjnych czy umiejętności autopromocji. A dzisiaj te talenty są najistotniejsze. Mogę coś stworzyć – napisać, zagrać, ewentualnie narysować – ale żeby to zaistniało, muszę mieć ludzi, którzy to docenią. Potrafię coś komuś załatwić, jestem wtedy nieprawdopodobnie przebojowa, ale kiedy rozmawiam w swojej sprawie, umiem najwyżej powiedzieć: &gt;Wie pan, ale to jest chyba słabe&lt;” - opowiada aktorka.

Czy w tych słowach brzmi gorycz? Chyba nie, raczej refleksja osoby, która jednak dość dobrze pamięta atmosferę komunistycznej niemocy. Szczepkowska twierdzi, że świat wymusił na ludziach z jej pokolenia zmianę. Ona sama, chowana w kulturze języka francuskiego, musiała nauczyć się angielskiego: "W pewnej chwili zdałam sobie sprawę, że bez dobrze opanowanego języka angielskiego nie będę należała do świata, który przy otwartych granicach zaczyna ze sobą rozmawiać. No i musiałam się za to wziąć. (...) W tej chwili cały czas uczę się angielskiego" - wyznaje.

Czasy zmieniły się na tyle, że każdemu wolno manifestować swoje poglądy. Joanna Szczepkowska, która zawsze była zaangażowana w sprawy wolności słowa, podsumowuje swoje słynne wystąpienie: "Teraz wszystko wolno powiedzieć. Przecież Palikota nie przebiję. Wtedy rzecz polegała na tym, żeby uzmysłowić ludziom, że już można mówić wszystko. No i mówi się wszystko".

__________________________________

NIE PRZEGAP:

&gt;&gt;&gt; Cugier-Kotka: Nie miałam romansu z Kurskim
&gt;&gt;&gt; Gwiazdy oddają swoją energię
&gt;&gt;&gt; Kwaśniewska: Otaczają nas szmira i kicz