Pigułka gwałtu to wyjątkowo niewdzięczny środek: masz niewielkie możliwości zorientowania się, że znajduje się w twoim drinku i szybko neutralizuje się w organizmie, co oznacza, że trudno jest wykryć jego obecność we krwi. Jak zatem uniknąć tego niechcianego kontaktu?

UWAŻAJ NA SIEBIE

Reklama

Nigdy nie zostawiaj drinka przy stoliku. Jeśli chcesz iść potańczyć, najpierw dopij to, co zamówiłaś. W tym celu przy barze lepiej zdecydować się na małe piwo niż duże albo wybrać małego drinka. Jeśli jesteś z większą grupą znajomych, część z was może iść tańczyć, podczas gdy kilka osób odpoczywa przy stoliku, by po chwili się wymienić. Dzięki temu szklanki z niedopitymi drinkami będą bezpieczne - oczywiście tylko w przypadku, gdy spędzasz czas z dobrze ci znanymi, zaufanymi przyjaciółmi.

Na dużych imprezach unikaj wszelkiego rodzaju waz z ponczem, do których każdy ma swobodny dostęp - wrzucenie do naczynia niebezpiecznego środka farmaceutycznego jest wyjątkowo łatwe.

Jeśli nowo poznana osoba zaoferuje ci drinka, a ty się zgodzisz, koniecznie podejdź do baru, aby widzieć, jak drink jest przygotowywany i podany bezpośrednio tobie
.

Jeśli wychodzisz na imprezę z grupą przyjaciół, pilnujcie się nawzajem. Postarajcie się wyjść razem, a gdy tylko zauważysz, że ktoś z kręgu twoich znajomych zachowuje się w sposób podejrzany, natychmiast zabierzcie go w bezpieczne miejsce lub wezwijcie pogotowie (numer 112 z telefonu komórkowego).

WIEDZ, CO CI DOLEGA

Staraj się zawsze zachowywać tak, aby nie paść ofiarą pigułki gwałtu. Na wszelki wypadek warto też pamiętać, jakie są objawy zażycia takiego środka. Jeśli nagle poczujesz mdłości, zawroty głowy, senność i zwiększoną potliwość, czujesz się, jakbyś miała utracić świadomość - możliwe, że w twoim drinku znalazł się przezroczysty płyn, lub biały proszek zwany GHB - to tego środka najczęściej używa się jako pigułki gwałtu.

Uczucie silnego upojenia, nieadekwatne do ilości wypitego alkoholu, trudności w poruszaniu się, drgawki i zaburzenia widzenia mogą oznaczać, że twój organizm jest pod wpływemrohypnolu - to legalnie sprzedawany środek - oliwkowa pigułka z wytłoczonym numerem 542.

Gdy nagle zaczyna ci dokuczać oczopląs, halucynacje, wymioty i kłopoty z mową - to może być działanie ketaminy - środka używanego w medycynie i weterynarii do znieczulania przedoperacyjnego.