Inne / Rena SchildShutterstock.com
Reklama
Inne

Wielkanocny stół pewnie będzie uginał się pod ciężarem wszelkiego rodzaju pyszności. Między nimi warto umieścić ozdoby, które nie tylko sprawią, że będzie po prostu ładnie, ale także pozwolą poczuć atmosferę świąt.

Ekspozycje w sklepach dostarczają wielu ciekawych pomysłów: na przykład bardzo interesująco wyglądają porozkładane między talerzami pisanki - niekoniecznie prawdziwe.

LUDOWO MI...

Święta wielkanocne obchodzimy my, obchodzili nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, prapradziadkowie... Może więc wrócisz do tradycji sprzed kilkuset lat i ozdobisz stół ludowymi figurkami zajączków i baranków?
Między talerzami postaw kilka barwnych kogutków. Może nawet zaweźmiesz się i upieczesz chlebowego barana?
Do takiego "image'u" będzie pasował tradycyjny, choć niekoniecznie biały, obrus z haftami lub wszytą koronką. Do tego mała koronkowa serwetka na każdym talerzu i już wszyscy czują się jak w podkrakowskich Bronowicach na śniadaniu u Rydlów.
Z ludowymi ozdobami pięknie grają tradycyjne kwiaty. Na takim stole nie może zabraknąć także bazi.

TRADYCYJNIE

Czyli z odświętnym białym obrusem. Taki wystrój jest o tyle dobry, że można go dowolnie wzbogacać o rozmaite dodatki: od barokowych złotych ozdób, poprzez minimalistyczne kryształy, aż do wielobarwnych serwetek, świeczek i pisanek.
Atmosferze rodzinnych spotkań sprzyjają świeczki, szczególnie zapachowe. Rozstaw więc kilka między talerzami. Nie zapomnij o kwiatach. To wspaniała okazja, by bezkarnie kupićogromny bukiet tulipanów i postawić go na środku stołu.

GDY W DOMU SĄ MALI

Dzieci mają nieco inne poczucie smaku. Lubią, żeby było kolorowo i wesoło. Jeżeli jesteś szczęśliwą mamą, może w tym roku nakryjesz stół wedle gustu twoich latorośli?
Połóż na stole wielobarwny obrus, dodaj do tego kilka ozdób w pasującym kolorze. Koniecznie pamiętaj o świątecznych atrybutach. Mali ludzie nie wyobrażają sobie świąt bez kurczaczka i zajączka. By nieco uspokoić "dziecięcy" stół, wybierz jeden kolor przewodni. U nas jest to żółty. W tym kolorze są także pisanki. Pociechy będą zachwycone

MONOCHROMATYCZNIE

Święta wielkanocne wypadają wiosną. W tym roku jest ona spóźniona, ale bardzo piękna. Aż chce się żyć! Kolorem wiosny jest zielony, może zatem przyozdobisz swój stół tym właśnie orzeźwiającym kolorem? Pomogą ci w tym zabawne koguciki o uproszczonej formie oraz zielona zastawa. Wystarczy także, że na każdym z talerzy położysz dobraną kolorystycznie serwetkę, a już będzie wiosennie. Tu także nie będzie się bez kwiatów. Do soczystej barwy nadziei pasują piękne żonkile.

Oczywiście, żywe kolory nie sprzyjają kontemplacji, więc niektórzy z nas woleliby, by stół był bardziej stonowany. Nie ma problemu! Wystarczy lniany, zgrzebny obrus, beżowe czy szare talerze i kubki oraz jakaś dyskretna ozdoba: może skusisz się na nowoczesne rozrzucenie po stole ozdobionych jaj? Możesz także położyć gdzieniegdzie małe białe piórko, symbol wielkanocnego kurczątka. Do takiego spokojnego wystroju stołu idealne będą pęczkl bazi. Możesz wstawić je do wazonu, ale będą wyglądać naprawdę ciekawie także poukładane między zastawą. Będzie bliżej natury.


ZOBACZ TAKŻE:

>>> Zielone jaja prosto od kury
>>> Ozdabiaj jaja przyprawami
>>> Pisanki, drapanki, kraszanki...