OD CZEGO ZACZĄĆ?

Reklama

Naturalnie od samych jajek. Wybierz najładniejsze, starannie umyj i osusz, a następnie w górnej i dolnej części igłą zrób małe otwory. Małe dziurki delikatnie powiększ i przebij błonkę znajdującą się pod skorupką.

Teraz kolej na pozbycie się zawartości. Są dwie metody: jeśli jesteś amatorką surowych jaj, może je po prostu wyssać ze skorupki. Drugi sposób polega na wydmuchnięciu jajka poprzez przyłożenie ust do jednego z otworów (możesz się też posłużyć strzykawką). Teraz wystarczy już tylko starannie wymyć wnętrze skorupki i dokładnie ją osuszyć. Baza jest gotowa. Kolej na prawdziwą twórczość. Metod jest co nie miara. Oto kilka z nich.

BARWIENIE JAJ

Najłatwiej pofarbować skorupki jaj gotowymi, syntetycznymi barwnikami. Ale możesz sięgnąć po sposoby babć i postawić na naturalne, roślinne barwniki:

• wywar z gotowania czerwonych buraków nada jajom kolor różowy, czerwony lub bordowy,

Reklama

• wywar z suchych łusek cebuli barwi skorupki na wiele odcieni żółci i jasnego brązu - w zależności od czasu trzymania jaj w kolorowej kąpieli i od barwy skorupki,

• po włożeniu jaj do wody, w której gotowała się świeża trawa, nabiorą one zielonej barwy,

• jeśli natomiast wygotujesz w wodzie łupiny orzecha włoskiego otrzymasz kolor czarny.

MALOWANIE

Teoretycznie na tym etapie możesz poprzestać, ale ubarwione skorupki to dopiero początek artystycznej przygody. Możesz na przykład pomalować je zwykłymi farbami lub mazakami. Ciekawym sposobem jest wykorzystanie lakieru do paznokci - wystarczy nałożyć na skorupkę kroplę i rozprowadzić ją wykałaczką (jeśli miałaś kiedykolwiek zdobione paznokcie, będziesz wiedziała, jak to wygląda) w oryginalne, podłużne wzory.

DRAPANIE

Wymaga cierpliwości i precyzji. Ufarbowane, najlepiej na ciemny kolor jajko suszymy i igłą lub szpilką delikatnie „wydrapujemy” wzór. Czasochłonne, ale efekt może być wspaniały.

WOSKOWANIE

Piękne i zaskakujące wzory uzyskasz, jeśli do zdobienia skorupki użyjesz płynnego wosku i skośnie ściętej stosiny pióra. Na czyste, niepomalowane jajo nanieś woskiem wzór, chwilę odczekaj, aż wosk zastygnie i zanurz je w barwniku. W ten sposób zabarwi się powierzchnia, której nie pokryłaś woskiem. Po wyjęciu jaj z wody usuń wosk miękką ściereczką.

Ambitnym proponujemy barwienie wielokolorowe. Na działanie barwnika wystawia się kolejne fragmenty skorupki. Po wyjęciu jaja i usunięciu warstwy ochronnej nałóż wosk na już ufarbowane fragmenty i włóż jajo do roztworu barwnika w innym kolorze. W ten sposób możesz się bawić niemal w nieskończoność, aż otrzymasz wymarzony wzór.

OKLEJANIE

Tu wszystko zależy od twojej wyobraźni. Na skorupkę możesz przykleić niemal wszystko: wycinankę z kolorowego papieru (im delikatniejsza, tym ciekawszy efekt efekt), pocięte na malutkie kawałki resztki cienkich materiałów o ciekawym wzorze i fakturze, albo sznurek. Ta ostatnia metoda wymaga jednak cierpliwości. Z kolorowych, grubych nici lub jedwabnej taśmy możesz formować oryginalne „ślimakowe” wzory.

I NAJWAŻNIEJSZE: nawet jeśli efekt twojej pracy nie będzie oszałamiający, nie rezygnuj. Twoje pisanki będą oryginalne i zrobione samodzielnie. Tylko to się liczy, prawda?