Co o nich wiemy na pewno? Bywają jednojajowe (mają tę samą płeć i są identyczne) oraz dwujajowe (które mogą różnić się płcią, wzrostem, barwą oczu). Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, czy bardzo różnią się między sobą osobowością, czy potrafią żyć własnym życiem i wreszcie nas czym polega męska fascynacja bliźniaczkami?

NAWET ROZDZIELONE POZOSTAJĄ BLIŹNIAKAMI

Psychologowie twierdzą, że środowisko, w jakim wychowują się bliźnięta może mieć do pewnego stopnia wpływ na to, na ile te dwie osoby będą podobne do siebie z charakteru. Jeśli rodzice od małego namawiają bliźniaki, aby inaczej się ubierały, rozwijały i zawierały odrębne przyjaźnie, to każda z nich rozwinie odrębną osobowość. Ale para jednojajowych bliźniaków, niezależnie od tego, czy wychowana razem czy osobno, będzie miała bardziej podobne osobowości, niż jakakolwiek inna para na świecie. W literaturze psychologicznej opisywany jest przypadek bliźniaczek z Anglii, które rozdzielono po śmierci rodziców. Gdy po 34 latach zupełnego braku kontaktu spotkały się, to okazało się, że noszą podobne fryzury, mają na palcach po siedem pierścionków, po dwie bransoletki na jednym przegubie dłoni oraz zegarek i bransoletkę na drugim! Co więcej: jedna z nich nazwała syna Richard Andrew, a druga Andrew Richard. To nie może być przypadek.

MOJE ŻYCIE, TWOJE ŻYCIE - CZYLI NASZE ŻYCIE

„Mam siostrę bliźniaczkę. Marysia w zeszłym roku wyjechała na staż do innego miasta. Myślałam, że zwariuję. Dzwoniłam do niej co parę godzin, pytałam o radę, nie mogłam oduczyć się nawyku wykręcania jej telefonu. Oczywiście, tłumaczyłam sobie, że to irracjonalne, że powinnam jej pozwolić na to, aby żyła własnym życiem. Ale ona wyznała mi podczas którejś z rozmów, że czuje dokładnie to samo – jest jej źle i chce jak najszybciej wrócić do mnie. Obiecałyśmy sobie, że w przyszłości zamieszkamy po sąsiedzku, a już w najgorszym razie w tym samym mieście.” - mówi 20-letnia Anna.

Chociaż wiele bliźniąt wybiera inne szkoły, inne kierunki studiów, to prawda jest jednak taka, że trudno im jest na dłuższą metę żyć osobno. Co więcej: nawet te rozdzielone, mieszkające w innych miastach mają potrzebę częstego konsultowania się z bratem lub siostrą. W rezultacie często trzymają się razem, nawet, gdy już dorosną. Ich losy bywają splecione dzięki fizycznemu i psychicznemu podobieństwu.

PODWÓJNA DAWKA KOBIECOŚCI?

Co myśli mężczyzna, widząc dwie ponętne bliźniaczki? Myśli o trójkącie. Nie na darmo ostatnią rewelacją Playboya (i nowymi narzeczonymi Hugh Hefnera) są Karissa i Kristina Shannon… A co na temat powodzenia bliźniaczek myślą same zainteresowane? Modelki Elanie i Diane Klimaszewski, które zrobiły karierę właśnie na bazie zainteresowania bliźniaczkami, mają na ten temat swoje zdanie: „Faceci ciągle składają nam propozycje. Wiele razy byłyśmy zaczepiane przez mężczyzn, którzy wyobrażają sobie, że mogłybyśmy to z nim zrobić w trójkącie. Oczywiście, nigdy byśmy czegoś takiego nie zrobiły! Na samą myśl robi mi się niedobrze!” – mówi Diane.

Oto jeszcze jeden pożytek z posiadania bliźniaczki: gdy jest was dwie, to zawsze możecie szybko załatwić namolnego faceta. Jedna może go potrzymać, podczas gdy druga w tym czasie wymierzy stosowną karę cielesną za nagabywanie kobiet! To oczywiście żart...