Wiedza na temat użyteczności H2O przyda się każdej kobiecie. Ten prosty związek chemiczny może sprawić, że nasza skóra będzie odpowiednio nawilżona, zapewnić odtrucie naszego organizmu i być wspólnikiem w odchudzaniu. Warto więc poznać fakty i mity na temat wody. Te pytania wcale nie są tak głupie, na jakie wyglądają...

Reklama

SKĄD JĄ WZIĄĆ?

Wbrew pozorom nie tylko z kranu lub butelki tej mineralnej, ale również z pokarmów stałych. Wodę znajdziesz w sałatce, steku, a nawet w suchej z pozoru grahamce! Dziennie za pośrednictwem takich niepozornych przysmaków dostarczamy jej sobie nawet kilka szklanek. Znacznie większą jej zawartość znajdziesz jednak w soczystych owocach i warzywach: jabłkach, gruszkach, pomarańczach z arbuzem na czele oraz pomidorach, ogórkach i wielu zielonych warzywach. Taka droga nawilżania organizmu jest zdecydowanie bardziej apetyczna!

CZY JEST GWARANTEM PIĘKNEJ CERY?

Owszem, efekty odwodnienia są widoczne gołym okiem. Taka skóra jest pomarszczona, nawet gdy używasz dobrych kremów nawilżających do twarzy, a ciało chronisz dobrym balsamem. Nie zapominaj o tych kosmetykach i o wypiciu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. A jak przesiadujesz w klimatyzowanym biurze i mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, to nawet więcej.

POMOC CZY NIEDŹWIEDZIA PRZYSŁUGA NA SIŁOWNI?

Z jednej strony wiesz, że to, co wypocisz podczas ćwiczeń, powinnaś uzupełnić. Z drugiej - kobieta pragnie być piękna również na siłowni. Pewnie spotkałaś się też z uwagami, że nie warto dużo pić przed i w trakcie ćwiczeń, bo to tylko nasila nieprzyjemne i mało estetyczne spływanie potem. Czy w takim razie te, które zawsze na sali gimnastycznej mają przy sobie nieodłączną butelkę, zapewnią sobie przede wszystkim mokre placki pod pachami? Placki te pojawią się tak czy inaczej, jeśli ćwiczenia będą intensywne. A im bardziej się spocisz, tym więcej wody powinnaś wypić po ćwiczeniach. Możesz np. ważyć się przed i po ćwiczeniach - znaczny ubytek wagi oznacza bowiem nie to, ile schudłaś, ale to, ile wypociłaś. Wodę i utracone minerały uzupełnisz szybko sięgając po napój izotoniczny. Popijanie niewielkich ilości wody w czasie ćwiczeń nie zaszkodzi, a może poprawić komfort wysuszonej śluzówki twojego gardła.

CZY WODA TO NAJLEPSZA DIETA ODCHUDZAJĄCA?

Stare babcine sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów to klasyczne diety JP (jedz połowę) i MŻ (mniej żryj). Poczucie pewnego braku lub wręcz pustki w żołądku babcie radziły wypełnić kilkoma szklankami wody. Niestety, równie łatwo jak zapewnia efekt sytości, pozbawia nas go, znikając z żołądka. Na pewno więc samą wodą się nie najemy. Ale już lekką zupą - owszem. A najbardziej zbawienne dietetyczne działanie wody odkryjemy, gdy zastąpimy nią ulubiony obficie dosładzany napój...

O CO CHODZI W TYCH KATIONACH I ANIONACH?

Tak, tabelki kationów i anionów na etykietce każdej mineralnej wyglądają imponująco, tym niemniej dość tajemniczo. Są to jony o dodatnim i ujemnym ładunku elektrycznym. Naprawdę interesujące jest jednak to, co te związki mogą dla ciebie zrobić. Większość z nim jest potrzebna twojemu organizmowi, jednak najbardziej niezbędne są jony magnezu. Szczególnie w erze ciągłego stresu, picia kilku filiżanek kawy dziennie, a już wybitnie w przypadku palenia papierosów. Wyżej wymienione nałogi przyczyniają się do utraty zasobów magnezu w organizmie, warto więc go sobie dostarczać - najlepiej nie za pośrednictwem tabletek a odpowiedniej diety lub właśnie wody mineralnej. Najwięcej magnezu znajdziesz w Muszyniance.