Instytut Kobiet (Women’s Institute) to wolontaryjna organizacja szacownych pań z Anglii i Walii, założona jeszcze w 1915 roku. Wtedy Instytut miał kierować działaniami kobiet podczas I wojny światowej. Po wojnie organizacja zajęła się tym, czym powinny się zajmować damy o nienagannej reputacji - aktywizowaniem i edukacją pań, udzielaniem porad dotyczących utrzymania domu, zbierania funduszy na cele charytatywne czy unikania gaf w towarzystwie.

Damy się rozebrały

Aż w końcu coś pękło. 10 lat temu nobliwe członkinie Instytutu zorganizowały rozbieraną sesję do kalendarza na 1999 rok. Cel był szczytny - pieniądze ze sprzedaży kalendarza miały być przeznaczone na cele charytatywne. Było ich dużo, bo kontrowersyjna akcja zdobyła rozgłos na cały świat, a w 2003 roku powstał na ten temat film "Dziewczyny z kalendarza".

Teraz zrobiły następny, jeszcze bardziej kontrowersyjny krok. To więcej niż szlachetna nagość w dobrej sprawie, bo teraz konserwatywne gospodynie domowe głośno powiedziały o potrzebie uprawiania seksu po 60-tce. I wydały na ten temat... poradnik.

Bezpieczny seks po sześćdziesiątce

To poradnik wideo mówiący o skutecznej sztuce miłosnej. Film, który można oglądać on-line, zawiera bardzo praktyczne wskazówki, jaką pozycję przyjąć, jeśli mąż przeszedł niedawno zawał serca, wylew czy cierpi na artretyzm. Film głównie skoncentrowany jest na małżeńskiej sypialni, jednak poleca się także korzystanie z erotycznych uciech w kuchni, a nawet w ogrodzie (jeśli masz wysoki parkan, oczywiście).

Jakby tego było mało, w poradniku znajdują się wskazówki, co zrobić, jeśli pożycie zamiera. Może wypróbować kilka działających na wyobraźnię kostiumów, choćby francuskiej pokojówki?

W roli eksperta w filmie wystąpiła 66-letnia Janice Langley, członkini zarządu Narodowej Federacji Instytutu Kobiet. Langley ma kompetencje do udzielania tego typu porad, jest emerytowaną doradczynią ds. małżeńskich i terapeutką seksualną. Deklaruje: "Nie każda z nas ma 85 lat i lubi robić na drutach". Leżąc wygodnie na łóżku, w otoczeniu płyt dvd i książek o seksie, Janice opowiada o rozmaitych pozycjach seksualnych i burzy mity, jakoby erotyka dotyczyła najwyżej 40-latek.

Aby nie zrazić bardziej konserwatywnych starszych pań, film o seksie jest jednym z sześciu filmów, prezentowanych także przez inne członkinie Instytutu. Pozostałe części dotyczą branży IT, ogrodnictwa, prowadzenia domu, dbania o środowisko i rozwijania swojej kreatywności. Porady dotyczą więc i tego, jak wydziergać etui na I-Poda, i tego jak dosiąść męża na łazienkowej szafce.

Filmy można zobaczyć na: www.sky.com/w-icon" \t "_blank" sky.com/w-icon.