"Nie nagrywaj na poczcie głosowej w telefonie radosnego komunikatu typu: <Nie możemy odebrać telefonu! Jesteśmy na wakacjach. Wracamy za dwa tygodnie>. To najlepsza wskazówka dla złodziei, że dom został bez opieki" - mówi Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji. - "Dobrym pomysłem jest spisanie na kartce numerów seryjnych urządzeń, na które złodziej mógłby się połaszczyć, na przykład komputera, telewizora, DVD. Ale listy nie trzymaj razem ze sprzętem. W razie kradzieży pomoże ona policjantom w odnalezieniu Twojej własności" - dodaje.

Reklama

Warto poprosić sąsiada, by zabierał ulotki z wycieraczki bądź skrzynki pocztowej. Zalegająca sterta reklam to też sygnał dla włamywaczy, że w domu nikogo nie ma. Cenne przedmioty, na przykład biżuterię, najlepiej oddaj do depozytu bankowego, na pewno nie warto utykać ich między bieliznę. Plądrowanie domu złodziej najprawdopodobniej zacznie od szafek z odzieżą.

Podczas Twojej nieobecności może się wydarzyć wiele przykrych niespodzianek. Większość z nich jesteś w stanie przewidzieć i im zapobiec. "Fakt" podpowiada, o czym warto pamiętać, zanim opuścisz dom, by złe wieści nie zepsuły Ci wypoczynku.

1. Poproś sąsiada o czujność

Poproś sąsiada, żeby twoje mieszkanie miał na oku. Możesz zostawić mu klucze i koniecznie numer twojej komórki, by w razie kłopotów mógł cię zaalarmować.

2. Zakręć dopływ gazu i wody

Przekręcenie zaworów zajmie chwilę, a będziesz mieć pewność, że gaz się w mieszkaniu nie ulatnia, a woda nie cieknie.

3. Opróżnij i wyłącz lodówkę

Produkty spożywcze mogą popsuć się do twojego powrotu, a przykrego zapachu zepsutej żywności trudno będzie ci się potem pozbyć.

4. Wyłącz żelazko i komputer

Odłącz komputer, telewizor i radio od prądu, w razie burzy i zwarcia elektrycznego, każde z tych urządzeń mogłoby się spalić. Pamiętaj o wyłączeniu żelazka! Jeśli to możliwe, najlepiej całkowicie wyłącz zasilanie prądu.

5. Zamknij okna i drzwi

Nie kuś losu. Uchylony lufcik to zaproszenie dla włamywacza, więc lepiej wszystko szczelnie pozamykać. Jeśli mieszkanie znajduje się na parterze, zaciągnij rolety.

6. Wyrzuć śmieci

Odpadki bardzo szybko się psują, szczególnie gdy jest gorąco. Pamiętaj o wyrzuceniu śmieci, unikniesz przykrej niespodzianki po powrocie: ohydnego zapachu i inwazji insektów.

7. Sprawdź, czy masz wszystko

Zabrałaś lekarstwa, bez których nie możesz się obejść? Masz pieniądze i ważne dokumenty? Zrób listę rzeczy, które powinnaś zabrać i porównaj ją z zawartością bagażu.