Inne
Reklama

Jej historia poruszyła serca milionów ludzi na całym świecie. Autobiograficzna powieść Waris Dirie (o tytule" Kwiat pustyni") jest zapisem niezwykłej metamorfozy afrykańskiej dziewczynki, wychowanej na pustyni w nowojorską topmodelkę. Książka sprzedała się na całym świecie w rekordowym nakładzie 11 milionów egzemplarzy, szybko uzyskując status bestsellera.

Inne

ŻYCIE GOTOWYM SCENARIUSZEM

Waris Dirie urodziła się najprawdopodobniej w 1965 roku w Somalii. Wychowana w rodzinie nomadów (jej siostra i dwie kuzynki zmarły w wyniku rytualnego obrzezania - ona sama także została poddana temu straszliwemu rytułaowi), zdobyła się na niebywałą odwagę i uciekła z pustyni do miasta. Z Mogadiszu udało się jej przedostać do Londynu, gdzie była służącą w domu swojego krewnego. Tam znany fotograf dostrzegł jej egzotyczną urodę...

,,Kwiat pustyni” balansuje między współczesną baśnią rozgrywającą się pośród oślepiającego blichtru krajów Zachodu a gorzką opowieścią o tradycjach Somalijczyków. Ogromną część swojego życia Waris Dirie poświęciła walce o godność somalijskich kobiet, także z ramienia ONZ. Na początku tego roku razem z francuskim przedsiębiorcą Francois Henri Pinaultem i jego żoną Salmą Hayek założyła w Paryżu Fundację ds. Godności i Praw Kobiet. Prezydent Nicolas Sarkozy odznaczył ją Orderem Legii Honorowej.

Inne

POWIEŚĆ NA TAŚMIE FILMOWEJ

Trud przełożenia na język kina autobiograficznej powieści podjęła z powodzeniem Sherry Hormann. Reżyserka może już odtrąbić sukces kinowego hitu, czego dowodem jest ponadmilionowa widownia w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, jak również Nagroda Publiczności na Festiwalu w San Sebastian.

"Gdy po raz pierwszy oglądałam ukończony film, nie było mi łatwo patrzeć na moje życie przeniesione na wielki ekran. Kiedy wyszłam z kina, byłam głęboko poruszona, ale wiedziałam, że ten film niesie ważny przekaz, który zrozumieją wszyscy ludzie: żeby szanować ludzką godność" – mówi Waris. Film wejdzie na ekrany polskich kin już 19 lutego. Rolę Waris zagra topmodelka i aktorka Liya Kebede._____________________

NIE PRZEGAP:

>>> Zobacz, kto miał 20 tysięcy kochanek
>>> Ona wie, jak zarobić górę pieniędzy!