Rysiek ma 22 lata, studiuje archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego dzień to zajęcia na uczelni, praktyki, ślęczenie nad książkami w bibliotekach, oglądanie programów naukowych.

"Do tego spotkania z Madzią, moją dziewczyną, wyjścia z przyjaciółmi, czytanie książek o historii, piłka nożna i siedzenie przy kompie" - wylicza chłopak.

Jest typowym przedstawicielem swojego pokolenia. Według najnowszych badań TNS OBOP Polacy mają bowiem teraz znacznie mniej wolnego czasu niż jeszcze pięć lat temu. Są zaganiani, zmęczeni i nie potrafią wypoczywać w weekendy.

Najbardziej odczuli to właśnie młodzi ludzie między 15. a 34. rokiem życia - uczniowie, osoby aktywne zawodowo i z wyższym wykształceniem. Jeśli jeszcze w ich życiu pojawią się dzieci, to zabierają im ostatnie chwile przeznaczone wyłącznie dla siebie. Badania potwierdzają, że szybkie tempo dopada nas w miastach, a sielskość i święty spokój gwarantuje wyłącznie życie na wsi. Tam nie spieszymy się, odpoczywamy i jesteśmy szczęśliwi.

Co ciekawe, choć kobiety mają mniej wolnego czasu niż mężczyźni, są bardziej zadowolone z tego, jak wypoczywają. Inaczej też spędzają wolne chwile - częściej niż ich partnerzy czytają książki i gazety oraz chodzą na zakupy.

Znacznie rzadziej natomiast uprawiają sport. Dr Krzysztof Łęcki z Uniwersytetu Śląskiego tłumaczy to faktem, że kobiety są bardziej ciekawe świata. Tak jak młodzi ludzie, którzy w sieci spędzają prawie połowę wolnego czasu.

Eksperci twierdzą jednak, że nie ma w tym nic złego. "Korzystanie z dobrodziejstw techniki rozwija. To skok jak z XVII wieku do współczesności" - ocenia dr Łęcki.

Sondaż przeprowadzony został w związku ze staraniami Polski o organizację Expo 2012. Zleceniodawców ciekawiło, jak Polacy spędzają wolny czas i czy znajdą go na oglądanie wystawy.

"Sam pomysł, by to Wrocław był gospodarzem tej imprezy, popiera 90 proc. Polaków, a ponad połowa, głównie kobiety, uważa, że będzie to dla nas bardziej atrakcyjne niż Euro 2012" - podkreśla Michał Tabisz, dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. organizacji Expo 2012. W tym też, jak widać, kobiety różnią się od mężczyzn.