Sałatka ryżowa z awokado i słodkimi rodzynkami doprawioną cytryną

porcja dla 4 osób
czas przygotowania: 20 minut


Czego potrzebujemy:
1 duży pęczek pietruszki (garść liści), 1 pęczek mięty (garść liści), bazylia (garść liści), 1 duże awokado, 250 g ryżu, 2 łyżki oliwy z oliwek extra vergine, 1 łyżka rodzynek, 3 łyżki orzechów pini, 1 cytryna, 1 kostka bulionu z oliwą z oliwek i ziołami Knorr

Jak to zrobić:
Wstaw wodę. Jak zacznie się gotować, rozpuść w niej 1 kostkę bulionu z oliwą z oliwek i ziołami (gotuj 1 minutę), wsyp ryż i gotuj, aż będzie miękki, ale nie rozpadający się (będzie to trwało około 10 minut).

Na zimną patelnię dodaj 1 łyżkę oliwy i orzechy pini. Potrząśnij patelnią, aby obtoczyć orzechy w oliwie. Będą miały ciekawy posmak oliwkowy. Następnie dodaj rodzynki, wymieszaj i obserwuj, czy pęcznieją. Ugotowany ryż przełóż do sitka i zahartuj go pod wodą, cały czas mieszając. Dzięki temu będzie ziarnisty i zimny.

Odsącz nadmiar wody z sitka. Gdy rodzynki ładnie napęcznieją, przełóż całość z patelni do oddzielnej miski, dodaj do tego ryż i wymieszaj. Zroluj awokado, aby skórka się ładnie odkleiła. Przekrój awokado na pół i przekręć je, by pestka została w jednej połowie. Za pomocą noża wyjmij pestkę z awokado. Wyjmij łyżką miąższ z awokado i pokrój go w kostkę (nie za drobną). Dodaj awokado do całości. Sparz cytrynę, zroluj ją. Za pomocą zestera zeskrob skórkę z cytryny na małe paseczki. Jeżeli nie masz zestera, zrób to na najmniejszym oku tarki. Skórkę wsyp do miski. Przekrój cytrynę na pół i wyciśnij z niej sok do miski. Cytrynę wyciskaj między palcami, tak aby pestki zostały ci w dłoni. Wymieszaj całość. Posiekaj dokładnie liście bazylii, mięty i pietruszki i dodaj do sałatki, wymieszaj. Dodaj sól i pieprz do smaku. Dodaj 1 łyżkę oliwy, wymieszaj całość.

Przepis Pascala Brodnickiego pochodzi z archiwalnego wydania Kobieta Fakt