Długie nogi, blond włosy i umiejętność parzenia kawy to krzywdzący stereotyp sekretarki z minionej epoki. Dziś od osoby pracującej na tym stanowisku wymaga się wykształcenia wyższego oraz biegłej znajomości przynajmniej jednego języka obcego w mowie i piśmie. Idealna sekretarka jest prawdziwą prawą ręką szefa i powinna również bardzo dobrze znać programy MS Office, być komunikatywna, mieć wysoką kulturę osobistą i zdolności interpersonalne. W cenie jest również doświadczenie zawodowe.

Jak obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sekretarek? - Organizuje się dla nich bale charytatywne, spotkania absolwentów w szkołach kształcących sekretarki, podczas których panie mogą wymieniać się doswiadczeniami z pracy - mówi Anna Gotowiec redaktor naczelna miesięcznika "Sekretariat". Przede wszystkim jednak to szefowie starają się pamiętać o tym święcie i zdarza się, że po prostu dają swoim sekretarkom wolny dzień.

Troska szefów nie dziwi, o tyle, że wykształcone sekretarki są pożądanymi pracownikami nie tylko na polskim, ale i zagranicznym rynku pracy. Mogą stać się kolejną grupą zawodową, po lekarzach i pracownikach budowlanych, która wybierze się na emigrację zawodową. Już teraz regularnie trwają rekrutacje do instytucji europejskich (np. w Komisji Europejskiej).

W Polsce sekretarki mają swoje święto 25 stycznia.