Najprawdopodobniej już tegoroczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które jest obchodzone 15 sierpnia, handlowcy spędzą z dala od lady.

Od ponad roku posłowie nie mogli dojść do konsensusu w sprawie pomysłu LPR, aby zakazać handlu w niedzielę i święta. Teraz PiS zaproponował kompromisowe rozwiązanie, które podoba się i posłom koalicji, i handlowcom.

"Chcemy wprowadzić ograniczenie handlu w pewnych wybranych dniach roku" - tłumaczy poseł PiS Tadeusz Cymański. "Zakaz będzie obowiązywał w 12 podstawowych świąt narodowych i kościelnych. Zależy nam na tym, aby wreszcie pracownicy sklepów nie byli dyskryminowani w stosunku do reszty społeczeństwa. Musi być równowaga pomiędzy kapitalizmem a światem wartości" - dodaje.

Stanisław Szwed z PiS - autor projektu nowelizacji kodeksu pracy, który właśnie trafił do Sejmu - uważa, że propozycja PiS usatysfakcjonuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników zakazu handlu w wybrane dni roku.
"Nie będzie ryzyka powiększenia się bezrobocia, jakie istniało w sytuacji objęcia zakazem handlu wszystkich niedziel" - mówi. "Pracodawcy też wiele na tym nie stracą, bo przecież wszystkie punkty handlowe z wyjątkiem gastronomii, hotelów, aptek, kwiaciarni czy stacji benzynowych będą zamknięte. Ludzie będą zatem kupować więcej przed świętami lub po nich".

Z ulgą projekt nowelizacji kodeksu pracy przyjmują pracodawcy. Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor ekspertyz ekonomicznych z PKPP Lewiatan, twierdzi: "Można zaakceptować to podejście rządu. 12 dni wyjętych z roku to nie blisko 70, które proponowano wcześniej".


W te święta sklepy będą zamknięte:
1. Nowy Rok
2. Wielkanoc
3. Poniedziałek po Wielkanocy
4. 1 maja: Święto Pracy
5. 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja
6. Zielone Świątki
7. Boże Ciało
8. 15 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
9. 1 listopada: Dzień Wszystkich Świętych
10. 11 listopada: Dzień Niepodległości
11. 25 grudnia: Boże Narodzenie
12. 26 grudnia: drugi dzień świąt