To już najwyższy czas, aby podjąć decyzję - czy przyjęcie komunijne dziecka wyprawiać w domu, czy przy zarezerwowanym stoliku w restauracji? Teoretycznie w lokalu jest wygodniej, bo gospodarze nie mają na głowie przygotowań, a potraw z kuchni na stół nie musi nosi babcia czy teściowa. Większość argumentów przemawia jednak za tym, by przyjęcie w ten dzień wyprawić w domu. Choćby cena - w restauracji trzeba zapłacić ok. 110 złotych za osobę. Koszt domowego przyjęcia to 400 zł dla 10 osób.

Zaproś najważniejszych krewnych

Podczas przyjęcia urządzonego w domu zawsze jest dla wszystkich, którzy powinni być na takim przyjęciu. Pamiętajmy o tym, że w wypadku takiego przyjęcia najważniejsza jest nie cena, ale właśnie lista gości. Za stołem nie może zabraknąć rodziców i - na honorowym miejscu - dziecka przyjmującego Pierwszą Komunię. To przede wszystkim jego święto. Obok dziecka jest miejsce dla rodziców chrzestnych, o których absolutnie nie wolno zapomnieć.

Trzeba też zaprosić naszych najbliższych krewnych rodziców, czyli rodzeństwo mamy i taty z dziećmi oraz seniorów rodu – dziadków. Zapraszając gości absolutnie nie pomińcie ciotki, której nie darzycie sympatią. To nic, że nie widujecie się od lat. Jeśli o niej zapomnicie, zapamięta to do końca życia. O tym, że jej nie było na przyjęciu, będzie wiedzieć cała rodzina.

Zastanów się zanim wybierzesz: dom czy restauracja?

Czas świętowania
W domu można zacząć przyjęcie już od śniadania, kiedy restauracja jest jeszcze zamknięta i zakończyć grubo po północy - kiedy na wszystkich lokalach od dawna wiszą kłódki.

Przygotowania
Jeśli wyprawiamy przyjęcie w domu, to ugotowanie bigosu, zupy i przystawek zajmie nam trzy dni. W restauracji nie musimy się o to zupełnie martwić.

Obsługa i sprzątanie
W restauracji wszystkich obsłuży kelner. W domu wszystko jest na głowie gospodarzy. Podobnie jak i czasochłonne sprzątanie mieszkania przed uroczystością i po wizycie gości.

Atmosfera
W domu cała rodzina będzie mogła się rozluźnić i swobodnie czuć przy stole. W odwiedzanej po raz pierwszy restauracji krewni mogą być spięci – poza tym nie będą jedynymi gośćmi!

Potrawy
W lokalu nie będziemy pewni, czy dania będą smakować gościom. A kiedy sami przygotowujemy obiad, nikogo nie rozczarujemy. Wiemy, co lubią nasi goście.

Dojazd
Krewni, przyjeżdżając na uroczystość z daleka, na pewno nie zabłądzą, bo wiedzą, gdzie mieszkamy. Szukając restauracji, mogą zabłądzić.