Z przeprowadzonych badań wynika, że jest nas więcej niż mężczyzn (51,5 proc.) i żyjemy o ponad 8 lat dłużej. Jesteśmy lepiej wykształcone i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Zarówno w liceach, jak i na studiach liczba kobiet przewyższa obecnie liczbę mężczyzn. Nawet kierunki studiów najczęściej kojarzone z mężczyznami: techniczne, rolnicze, morskie, są coraz częściej oblegane przez Panie.

Polki radzą sobie finansowo, chociaż ich sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem. Wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce należy do najniższych w całej Unii. Wynosi jedynie 51,2 proc. Średnia europejska: 62,9 proc.

Statystyczna Polka wychodzi młodo za mąż - najczęściej przed 24 rokiem życia. Dla porównania kobiety w Skandynawii decydują się na małżeństwo dopiero po 30-tce. Mamy za to najniższy wskaźnik dzietności w porównaniu z innymi krajami europejskimi. To jedna z przyczyn kryzysu demograficznego, o którym od dawna mówią socjologowie.

Aż 78 proc. Polek jest usatysfakcjonowanych swoim życiem seksualnym. Zajmują jednak ostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o stosowanie antykoncepcji hormonalnej (około 20 proc). Średnia europejska: 65 proc.
Stopniowo obniża się również wiek inicjacji seksualnej. 19 proc.15-latek, 21proc. 16-latek i 47 proc.18-latek odbyło już stosunek płciowy. Badania wykazały, że nastolatki lekceważą antykoncepcję, a 13 proc, młodych kobiet nie stosuje żadnej metody antykoncepcyjnej. Reszta liczy na bardzo zawodne metody: stosunek przerywany albo kalendarzyk małżeński.

Raport pokazuje, że w Polsce nie prowadzi się oficjalnych badań na temat antykoncepcji i aborcji. Liczbę legalnych zabiegów szacuje się na 200 rocznie. Jednocześnie brak jakichkolwiek danych o nielegalnych zabiegach i stosowaniu pigułek wczesno-poronnych. Brakuje również wiarygodnych badań na temat niepłodności. Szacunki mówią, że ten problem dotyka około miliona par w Polsce.

Przyczyn śmierci dużej liczby młodych Polek są wciąż nowotwory. Najczęściej jest to rak szyjki macicy. Mówi się wręcz o jego epidemii. Umiera na niego prawie 5 na 100 tys. kobiet przed pięćdziesiątym rokiem życia. Mamy również problem z chorobami serca i układu krążenia. Ale uwaga, optymizmem napawa informacja o malejeącej liczbie zgonów Polek przed 50-tym rokiem życia.

Stopniowo spada również liczba Polek palących papierosy. Od 1982 roku ich liczba zmniejszyła się o połowę.

Raport "Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15-49 lat" został częściowo sfinansowany ze środków ONZ. Zawiera nie tylko statystyki i dane zdrowotne. Kompleksowo analizuje również zagadnienia edukacji, zatrudnienia, sytuacji społecznej kobiet w wieku prokreacyjnym w Polsce.