W KINACH

Seks w wielkim mieście, reż. Michael Patrick King, wyst. Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Cynthia Nixon, Kristin Davis

Fabuła potwornie długiego (dwie godziny i kwadrans) filmu kręci się wokół niedoszłego ślubu Carrie i Pana "Big”. Po 10 latach rozstań i powrotów para postanawia zamieszkać razem i sformalizować swój związek. Jednak przygotowania do ślubu z wielką pompą, którego życzy sobie Carrie, kryzysy związków wśród znajomych i dwa nieudane małżeństwa na koncie powodują, że w ostatniej chwili Duży tchórzy. Pocieszające czołową felietonistkę Nowego Jorku koleżanki też mają problemy: Miranda porzuciła męża, który ją zdradził, Samancie doskwiera monogamia i Los Angeles, gdzie przeprowadziła się dla młodego kochanka i podopiecznego w jednej osobie. Na szczęście w pięknej scenerii (Manhattan, kurort w Meksyku, domek na plaży w LA) każde złamane serce da się wyleczyć.

Hallam Foe, reż. David Mackenzie, wyst. Jamie Bell, Sophia Myles, Claire Forlani, Ciaran Hinds, Ewen Bremner

„Hallam Foe” to inicjacyjny dramat, rodzinna psychodrama i hitchcockowski thriller w jednym. Bohaterem jest tu neurotyczny nastolatek ze szkockiej prowincji (znakomity Jamie Bell znany z tytułowej roli w filmie "Billy Eliott"). Introwertyczny chłopak całymi dniami obserwuje ze swej kryjówki codzienne życie rodziny i sąsiadów. Nie może się pogodzić ze śmiercią matki. Wedle oficjalnej wersji, utopiła się sama, ale Hallam podejrzewa, że tak naprawdę zabiła ją jego nowa atrakcyjna macocha. Śledzi ją obsesyjnie, miotając się między swymi podejrzeniami a erotyczną fascynacją. W końcu, po przypadkowym zbliżeniu z macochą, ucieka z domu i wyjeżdża do Edynburga. Znajduje pracę w hotelu i zaczyna podglądać Kate - koleżankę z pracy łudząco podobną do jego matki. Mimo że dziewczyna uwikłana jest w romans z hotelowym menedżerem, Hallamowi udaje się do niej zbliżyć. I wtedy, gdy wreszcie czuje się szczęśliwy, rodzinny dramat nieoczekiwanie przerywa melodramatyczną nić, a narracja schodzi z prostej drogi do happy endu na dramatyczne manowce.
KSIĄŻKI

Nikomu ani słowa, Simonetta Anello Hornby, Muza

Pewna sycylijska rodzina to z pozoru wzór cnót i przyzwoitości. Pod powierzchnią zaś tygiel, w którym kotłują się resentymenty, zazdrość i walka o wpływy. Od pokoleń do familii należy fabryka makaronu, źródło jej dochodów, ale też przyczyna wewnętrznych animozji. W 60. urodziny Tity, głowy rodziny, kontaktuje się z nim nieznany mężczyzna. Umówione spotkanie i późniejsze wydarzenia związane z przyjazdem nieznajomego spowodują małe trzęsienie ziemi w rodzinie. Wyjdą na jaw skrywane tajemnice, a sam Tito będzie konfrontował swoje wygodne, stabilne życie prowincjusza ze stylem życia prawdziwego obywatela świata, jakim okaże się przyjezdny.

cena: 30 zł

Jak pokonać wstyd, Windy Dryden, Feeria

Książka odpowiada na pytania: czego się wstydzimy? Co tkwi u podłoża odczuwania wstydu? Czy wstyd ma pozytywne aspekty? Czy jest jakaś opcja alternatywna dla wstydu? Jak pokonać wstyd sytuacyjny? Jak pokonać wysoką skłonność do wstydu?

cena: 18,50 zł


Zapora, Henning Mankell, W.A.B.

Ystad, jesienna noc. Dwie nastolatki napadają na taksówkarza. Mężczyzna ginie, a aresztowane dziewczyny twierdzą, że zabiły go dla pieniędzy. Wkrótce jednej z nich udaje się uciec. Tymczasem w innej części miasta przed bankomatem zostaje znaleziony martwy człowiek z raną głowy. Zbrodnie jakich wiele - można by pomyśleć. Jednak Kurt Wallander podejrzewa, że kryje się za nimi coś więcej. Nieświadomy rozmiaru niebezpieczeństwa, osamotniony i nękany problemami osobistymi, wkracza w świat wielkich finansów i tajnych stowarzyszeń. Fascynująca intryga, w której pospolite przestępstwa łączą się ze spiskami na skalę światową, sprawia, że od książki nie można się oderwać. Mankell udowadnia, że jest wnikliwym psychologiem i obserwatorem współczesnego świata, w którym niczego nie można być już pewnym.

cena: 37 złTrzepot skrzydeł, Katarzyna Grochola, Wydawnictwo Literackie

Opowieść o młodej kobiecie, która ma męża, pracę, własny dom. Z pozoru wszystko wygląda kolorowo, naszej bohaterce niczego nie brakuje, a jednak Hanka nie promienieje szczęściem. Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, jej życie zamienia się w koszmar, z którego nie potrafi się wyrwać. Dla ułożonego, dobrze zarabiającego męża jest najważniejsza na świecie. Niestety, oblicze tej miłości jest tragiczne. Gdy Hanka traci przez niego coś, na czym jej najbardziej w życiu zależało, postanawia uwolnić się z matni swoich słabości, strachu i niemocy. Przy okazji w dość zaskakujący sposób na nowo nawiązuje więź z - być może - najbliższą jej osobą...

cena: 25 zł

DVD

Pokuta, reż. Joe Wright, wyst. Keira Knigtley i James McAvoy

Keira Knightley i James McAvoy w niezwykłym filmie reżysera hitu "Duma i uprzedzenie". Film nagrodzony Oscarem i nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej aż w 7 kategoriach. Z pozoru niewinne, ale tragiczne w skutkach nieporozumienie sprawia, że ukochany Cecylii (Knightley) zostaje skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Dopiero po latach rozłąki bolesna tajemnica wyjdzie na jaw. Ich miłość już nigdy nie będzie taka, jak przedtem.MUZYKA

W spodniach czy w sukience?, Ania, Sony BMG

Trzecia płyta Ani Dąbrowskiej, przy której narodzinach asystowali m.in. Karolina Kozak, Aga Szypura, Daniel Bloom i Leszek Możdżer. Różnorodna i wielowymiarowa, chwilami ascetycznie akustyczna, momentami bardziej transowa, a nawet taneczna. I jak zwykle u Ani w odcieniu retro.

cena: 36 zł

Program alternatywny - Agnieszka Szydłowska, składanka, Isound Labels

Prowadzony przez Agnieszkę Szydłowską "Program alternatywny" to od lat jedna z najpopularniejszych muzycznych audycji w radiowej "Trójce". Podwójna, pięknie wydana kompilacja to brawurowa kolekcja, łącząca najróżniejsze stylistyki - Agnieszka jest zawsze czujna w doborze dźwięków niepospolitych, które przetrwają dłużej niż aktualne mody. Od gitarowego Correcto po koleżankę M.I.A. - Santogold, od Editors po Miss Kittin, Of Montreal i Ghislaina Poirier - esencjonalna przygoda dla każdego, kto słucha muzyki alternatywnej. Obok zagranicznych klasyków także przedstawiciele rodzimej sceny znaleźli tu swoich reprezentantów w postaci Pati Yang (Flykkiller) czy New York Crasnals i George Dorn Screams.

cena: 43 zł

Z archiwum polskiego radia: Anna German

Nagrania radiowe z lat 1961-1979. Anna German - wykonawczyni lirycznych i nastrojowych piosenek pozostających do dzisiaj w pamięci wielu Polaków to to bez wątpienia piosenkarka niezwykła. Wydawała albumy w języku polskim, rosyjskim i włoskim, a jej słowiczy głos bezdyskusyjnie urzekał nie tylko miłośników, ale i jury najróżniejszych festiwali.

cena: 32 zł

Franek Kimono, Sony BMG

Reedycja kultowego albumu z 1984 roku, którego to pomysłodawcą i twórcą tekstów większości utworów był Andrzej Korzyński, a wykonawcą - Piotr Fronczewski, o którego znakomitych zdolnościach recytatorskich nie trzeba nikogo zapewniać. Płyta, która od początku miała być żartem muzycznym oraz pastiszem muzyki disco, stała się wielkim przebojem - krążek otrzymał tytuł "Płyty roku '84" w kategorii muzyki rozrywkowej w plebiscycie zorganizowanym przez Program II Polskiego Radia. "King Bruce Lee Karate Mistrz" i "Dysk-Dżokej" zajmowały szczyty list przebojów i do dziś są wielkimi przebojami.

WYDARZENIA

WARSZAWA

Wystawa Re: MM, od soboty 21.06., Galeria XX1, Warszawa, ul. Jana Pawła 36

Koncert Michała Urbaniaka, 21.06, godz. 15, Bambini di Praga, ul. Jagiellońskiej 26

Tego w stolicy jeszcze nie było. UBX Records na czele z Michałem Urbaniakiem ściąga do Polskich światowej sławy muzyków z Nowego Jorku i Londynu, aby pokazać młodym, utalentowanym ludziom muzykę "od kuchni".

Wystawa Efekt Czerwonych Oczu. Fotografia polska XXI wieku, CSW-Galeria 1, Jazdów

Wystawa prezentuje dorobek ponad 30 najwybitniejszych artystów różnych pokoleń. Wystawa przedstawia dorobek autorów pracujących na co dzień w polu sztuki (w tym malarzy posługujących się fotografią jak Wilhelm Sasnal czy Agata Bogacka) i otwiera się na doświadczenie fotografii reporterskiej, dokumentalnej, reklamowej czy fotografii mody. Ekspozycja zawiera też prace Galerii Bezdomnej oraz fotografie amatorskie.

Wianki nad Wisłą, 21.06 od godz. 13, Podzamcze

PROGRAM:

godz. 20-23.30 - Koncert Galowy

godz. 20-21.30 - T.LOVE

godz. 21.30-22.15 KAYAH z zespołem

godz. 22.20-23.30 LEVEL 42

godz. 23.30-23.45 Koncert ROCK LOVES CHOPIN (Bulwary nad Wisłą) wystąpią: Janusz Olejniczak - fortepian, Jan Borysewicz - gitara, Anna Serafińska - wokal, Radek Chwieralski - gitara, Wojciech Pilichowski - gitara basowa, Tim Flavio - instrumenty klawiszowe, Szczepan Walczak - gitara rytmiczna, Tomasz Mądzielewski - perkusja

godz. 23.45-24 Widowisko pirotechniczne (Barki na Wiśle)

KRAKÓW

Wianki 2008, Bulwary Wiślane przy Wawelu

Tradycyjna wielka impreza plenerowa nawiązująca do obchodów Nocy Świętojańskiej. Program

12-15 - konkurs na najpiękniejszy wianek. Wianki można będzie przynosić od godz. 12 do 14 do Pubu Victoria, zacumowanego koło jednostki pływającej "Sobieski” przy Bulwarze Czerwieńskim (na wprost Hotelu Sheraton). Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi ok. godz. 15. Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.wianki.krakow.pl. oraz w siedzibie Krakowskiego Biura Festiwalowego (ul. Olszańska 7).

17 - koncerty: June, Bisquit, Mosqitoo, Loco Star, Novika, Smolik

21 - koncert Jamiroquai

22.30 - widowisko pirotechniczne "Kwiat magicznej nocy"

CHORZÓW

Koncert grupy The Police, 26.06, Stadion Śląski, ul. Katowicka 10, wejście od 17