W KINACH

Zdarzenie; reż.: M. Night Shyamalan; wyst: Mark Wahlberg, Zooey Deschanel, John Leguizamo

Tytułowe zdarzenie to tajemnicza choroba, która popycha owładniętych nią ludzi do makabrycznych samobójstw. Rzecz zaczyna się w Nowym Jorku. Dziewczyna siedząca na ławce w Central Parku nagle, jak zahipnotyzowana, przebija sobie gardło spinką do włosów. Na pobliskiej budowie dochodzi do wypadku. Ni z tego, ni z owego, robotnicy rzucają się na ziemię z rusztowań jak bezwładne pacynki. Wszystko dzieje się za sprawą tajemniczej neurotoksyny wydzielanej przez roślinność. Gdy trucizna obezwładnia człowieka, ten staje się dla siebie największym zagrożeniem. Epidemia z szybkością karabinu maszynowego atakuje największe amerykańskie metropolie i wszędzie, gdzie się pojawi, zbiera makabryczne żniwo. Nauczyciel fizyki Elliot Moore, grany przez Marka Wahlberga , próbuje jednak uciec przed niebezpiecznym wirusem. Wyrusza wraz z żoną, przyjacielem i jego córką na prowincję w poszukiwaniu schronienia.

Paranoid Park; reż.: Gus Van Sant; wyst.: Gabe Nevins, Daniel Liu, Taylor Momsen, Jake Miller, Lauren McKinne

Alex, nastoletni bohater najnowszego filmu Gusa Van Santa, zabija mężczyznę. To raczej wypadek niż przestępstwo popełnione z premedytacją. Nieszczęśliwy splot wydarzeń zapoczątkowany przez młodzieńczy wygłup prowadzi do tragedii. Jest więc przypadkowa zbrodnia, ale nie ma kary. Jest za to przeraźliwe, dojmujące poczucie samotności. Bo Alex zostaje sam ze swoim dramatem. Musi żyć ze świadomością, że zabił człowieka. Nie ma komu o tym powiedzieć. Dziewczynę Aleksa niewiele interesuje. Rodzice Aleksa są wiecznie nieobecni (znamienne, że Gus Van Sant nigdy nie pokazuje ich twarzy). Zresztą i tak międzypokoleniowe porozumienie w ich przypadku nie byłoby możliwe. Policjant prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa chyba domyśla się prawdy. Może nawet by Aleksa zrozumiał, ale chłopak boi się przed nim otworzyć. Szczerość zaprowadziłaby go przed sąd. Alex pisze więc list, który jest substytutem pamiętnika. Robi to - podobnie jak większość piszących pamiętniki nastolatków - z ukrytym, być może nawet nie w pełni uświadamianym, pragnieniem, aby ktoś go przeczytał. Zrozumiał. Pomógł. Jak Alex ma dalej żyć? Co zrobić? Jego list to niemy krzyk o ratunek. Krzyk rozpaczy, bo chłopiec dobrze wie, że nikt go nie usłyszy.

Incredible Hulk; reż.: Louis Leterrier; wyst.: Edward Norton, Tim Roth, Liv Tyler, William Hurt

Dr Bruce Banner po raz kolejny zamienia się w zielonego mięśniaka i powraca na duży ekran. Tym razem zastajemy go w chwili, gdy odcięty od świata desperacko poszukuje lekarstwa na chorobę, które wyzwala w nim olbrzymi gniew przyjmujący postać Hulka. Wciąż musi się ukrywać i uciekać przed obsesyjnie poszukującym go generałem "Piorunem” Rossem. Na jego drodze pojawia się też nowy wróg - były agent KGB Emil Blonsky, przyjmujący, również za sprawą promieniowania gamma, postać monstrum, którego niszczycielska siła przekracza moc samego Hulka. Aby pokonać swoje nemezis, Banner musi dokonać ostatecznego wyboru: zaakceptować spokojne życie samotnego naukowca lub pogodzić się z dwoistością własnej natury i polubić swoje alter ego.

PŁYTA

W spodniach czy w sukience? Ania Dąbrowska, Sony BMG, 2008

Trzecia płyta Ani Dąbrowskiej, przy której narodzinach asystowali m. in. Karolina Kozak, Aga Szypura, Daniel Bloom i Leszek Możdżer. Piosenkarka znów opowiada szalenie pociągające historie o trudnej sztuce podejmowania decyzji. Różnorodna i wielowymiarowa, soczyście charakterystyczna. Brzmienie jest chwilami ascetycznie akustyczne, a momentami bardziej transowe, czy nawet taneczne.

Cena: 36,99 zł

KSIĄŻKI

Piasek w butach, Elin Hilderbrand, Świat Książki

Wzruszająca powieść obyczajowa o sile kobiecej przyjaźni, pomagającej przetrwać trudne życiowe momenty, z akcją nad morzem podczas wakacji. Vicki, matka dwóch małych chłopców, jest poważnie chora. Jej siostra Brenda straciła właśnie pracę za romans ze studentem. Ich przyjaciółka Melanie jest w wymarzonej ciąży, lecz odkryła, że mąż ją zdradza. Wspólne lato nie zapowiada się więc wesoło. I wówczas pojawia się Josh: dwudziestolatek z sąsiedztwa, który sprawia, że ich życie nabiera nowych barw, a kłopoty wydają się do pokonania... Optymistyczne przesłanie.

Cena: 34,90 zł
Bajecznice, Katarzyna Wasilewska, Prószyński i S-ka

Ci, którzy mają kłopoty, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że ich życie toczy się jak w bajce. Bo także w bajkach obecne są chwile grozy: gdy pożera cię wilk lub gdy, mając kota za cały majątek, musisz ułożyć sobie życie w nieznanym mieście. Historie zawarte w tym zbiorze pokazują, że w poszukiwaniu własnej drogi prowadzi nas zwykle opowieść o nas samych, którą stwarzamy sobie na własny użytek. Brawurowe rozwiązania działają, jeśli uwierzymy w to, kim naprawdę jesteśmy, a zgubimy drogę, jeśli będziemy udawać kogoś innego. Stały związek, praca, dziecko - bohaterki opowiadań w zaskakujący sposób godzą te elementy, a ten ożywczy koktajl znanych wszystkim młodym kobietom codziennych tragikomedii autorka ukazuje z ironicznym przymrużeniem oka.

Cena: 22 zł
Wakacyjna miłość, Świat Książki

Zbiór premierowych opowiadań znanych i lubianych polskich pisarzy, osnutych wokół wakacyjnej miłości. A ona może zdarzyć się wszędzie: nad morzem i w górach, a nawet w środku Warszawy, nad Wisłą. Wspomnienia sprzed lat przeplatają się ze współczesnością, prawdziwe uczucie z chwilowym romansem, zdrada ze znalezionym szczęściem.

Bywa lirycznie, pikantnie, dramatycznie i zabawnie... Wśród autorów: Krystyna Kofta, Maria Nurowska, Joanna Szczepkowska, Inga Iwasiów, Stefan Chwin, Jerzy Pilch i Wojciech Kuczok.

Cena: 29,90 złTrzepot skrzydeł, Katarzyna Grochola, Wydawnictwo Literackie

Opowieść o młodej kobiecie, która ma męża, pracę, własny dom. Z pozoru wszystko wygląda kolorowo, naszej bohaterce niczego nie brakuje, a jednak Hanka nie promienieje szczęściem. Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, jej życie zamienia się w koszmar, z którego nie potrafi się wyrwać. Dla ułożonego, dobrze zarabiającego męża jest najważniejsza na świecie. Niestety, oblicze tej miłości jest tragiczne. Gdy Hanka traci przez niego coś, na czym jej najbardziej w życiu zależało, postanawia uwolnić się z matni swoich słabości, strachu i niemocy. Przy okazji w dość zaskakujący sposób na nowo nawiązuje więź z - być może - najbliższą jej osobą…Supertata, Michael Heatley, Świat Książki

Napisany z humorem, ale i ze znajomością rzeczy, pełen bezcennych wskazówek przewodnik dla wszystkich ojców. Jak się wymigać od zmieniania pieluch, ale i jak je zmienić? Jak zrobić łuk czy latawiec i jak być ojcem w starszym wieku? Ile naprawdę kosztuje kieszonkowe, jak zapędzić dziecko do łóżka i czym, gdy nie ma wyjścia, można je postraszyć? Autor przypomina i udowadnia, że ojcostwo to naprawdę wspaniała sprawa!

Cena: 24,90 zł

Brida, Paulo Coehlo, Drzewo Babel

Opowieść o Bridzie, młodej irlandzkiej dziewczynie, i o jej duchowych poszukiwaniach. Na swej drodze Brida spotyka mędrca, który uczy ją, jak radzić sobie z lękami i własnym cieniem oraz kobietę, która wprowadza ją w arkana magii. Żadne z nich nie ma najmniejszych wątpliwości, że dziewczyna ma dar, ale tylko od niej zależy, jak go wykorzysta. Musi odpowiedzieć sobie na dręczące ją pytania, a jednocześnie stoczyć walkę o zachowanie harmonii pomiędzy uczuciem a pragnieniem przemiany.

Wzruszająca opowieść o miłości i tęsknocie za Drugą Połową.

Cena: 29,90 zł


WYDARZENIA

Gregorian - śpiewający mnisi

Koncert - 19 czerwca

Sala Kongresowa, Warszawa

Gregorian to chór męski pochodzący z Anglii. Znane przeboje przerabiają na gregoriańskie aranżacje, nadając im niepowtarzalny klimat rodem ze średniowiecza. Występują od początku lat 90. Największą popularność przyniósł im album "Masters Off Chant" z 2000 roku. W kolejnych latach coraz odważniej przerabiali hity - przede wszystkim rockowych kapel, m.in. Green Day czy Rolling Stones i Pink Floyd.

Cena biletów: 60-250 zł