Pora na twój krok

Trzeba tylko zacząć szukać. Kompletną listę poradni rekomendowanych przez PARPA (Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) znajdziesz na www.psychologia.edu. pl w dziale „tu znajdziesz pomoc”. Spisy adresów podzielone są według województw, nie będzie więc problemu z odszukaniem ośrodka, który działa blisko twojego miejsca zamieszkania. Nie ma specjalnych poradni dla DDA. Działają one wspólnie z poradniami dla alkoholików, szukaj więc placówek prowadzących terapie uzależnienia i współuzależnienia. W takich poradniach, działających pod skrzydłami PARPA, poradnictwo i psychoterapia są finansowane ze środków budżetowych. Oznacza to, że nie musisz płacić za pomoc psychologów i udział w spotkaniach grupy wsparcia. O dokładne warunki przyjmowania zapytaj już w wybranym ośrodku. Aby zostać przyjętą, będziesz musiała pokazać dokument potwierdzający, że jesteś ubezpieczona. Ale wiele ośrodków podchodzi do tego wymogu dość luźno – wiadomo, leczą się tam także alkoholicy, często ludzie bezrobotni, czasami bezdomni. Pamiętaj, że sama rekomendacja PARPA to nie wszystko. Są lepsze i gorsze poradnie. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, wejdź na forum dla DDA (działa na Nieoficjalnej Stronie DDA) i zrób mały wywiad. Zapytaj, czy ktoś miał kontakt z wybraną przez ciebie placówką, jakie są opinie innych forumowiczów, co oni ci polecają.

Jeżeli podejmiesz już decyzję, umów się telefonicznie na spotkanie (choć możesz też przyjść niezapowiedziana). Postaraj się wybrać koniec tygodnia – czwartek lub piątek. W poniedziałek poradnie tłumnie odwiedzają alkoholicy, którzy zapili w weekend i zrobili mocne postanowienie, że zmienią swoje życie od poniedziałku. Lepiej uniknąć tłoku i przygnębiającej atmosfery.

Jak wygląda terapia?

Jedno jest pewne – nie jest to szybka sprawa. Przepracowanie dzieciństwa i problemów związanych z dorastaniem w rodzinie alkoholowej zajmuje nawet kilka lat. W tym czasie musisz regularnie uczęszczać na spotkania grupy wsparcia, brać udział w kilkudniowych treningach i warsztatach interpersonalnych, chodzić na konsultacje do terapeuty prowadzącego. I pracować pomiędzy spotkaniami. To od twojego wysiłku i zaangażowania będzie zależeć efekt całej terapii.

Możesz też zdecydować się na prywatne konsultacje lub terapię, ale licz się z dużym kosztem. Półroczne warsztaty dla DDA w znanej warszawskiej poradni kosztują ponad 3000 zł. Godzina z terapeutą w prywatnym gabinecie to koszt od 50 do 200 zł – w zależności od miasta i renomy psychologa.

Jeśli nie jesteś zdecydowana na terapię, możesz wybrać się na mityng DDA lub DDD (Dorosłe Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych) lub spotkanie grupy wsparcia. Takie grupy działają przy poradniach, w wielu kościołach, i tam, gdzie mityngi prowadzą Anonimowi Alkoholicy. Adresy grup są podane na Nieoficjalnej Stronie DDA. Nie znalazłaś niczego blisko swojego miejsca zamieszkania? Zadzwoń do Biura Służby Krajowej AA (22) 828 04 94. Tam otrzymasz wszystkie potrzebne namiary.

Warto podjąć terapię, bo choć na początku zawsze jest ciężko, potem będzie już tylko lepiej. Cierpienie może uszlachetniać lub ciągnąć w dół. Pamięć może być kulą u nogi lub żaglem, który pomoże ci przeć do przodu w błyskawicznym tempie. Wybieraj. Teraz pora na twój krok.

Ważne miejsca:
* dda.bhd.pl – Nieoficjalna Strona DDA. Największy i najlepszy portal dla DDA. Adresy, kontakty, ciekawe teksty, forum i lista ogłoszeń;
* www.psychologia.edu.pl – portal psychologiczny, skupiający się na problemach alkoholowych. Wejdź w dział „alkohol i nauka”, wpisz w wyszukiwarkę słowo „DDA”. Znajdziesz w ten sposób ponad 700 ciekawych artykułów o DDA i dorastaniu w rodzinie alkoholowej;
* www.parpa.pl – Strona Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Statystki, informacje, specjalny dział „Dzieci Alkoholików”. Porady, linki, adresy;
* www.niebieskalinia.pl – Strona Niebieskiej Linii. W twojej rodzinie panowała (panuje) przemoc? Tu znajdziesz pomoc;
* kiosk.onet.pl/charaktery/ – Strona znanego miesięcznika „Charaktery”, który jako pierwszy w Polsce zajął się na szeroką skalę problematyką DDA. W dziale „Dorosłe Dzieci Alkoholików” znajdziesz wiele ciekawych tekstów na ten temat;
* www.dda.rosa.org.pl – Grupa Wsparcia dla DDA. Ciekawe artykuły.